KALENDAR DOGAĐANJA 2024. godina
Suorganizacija POUS-a i Algoritma (loggia).
Stipe Jakelić – slikar i pjesnik.
(izdavač POUS, Kinoteka)
Suorganizacija POUS-a i Prijatelja šansone – Split (Kinoteka).
Predrag Lucić. Suorganizacija POUS-a i Algoritma (loggia).
Nejac Zaplotnik. Suorganizacija POUS-a i PD Mosor (Kinoteka).
Gostovanje dramske skupine Scena Verticale iz Kalabrije. Suradnja POUS-a i Talijanskog instituta za kulturu (kinoteka).
Joe Filisco (Kinoteka).
ARSEN DEDIĆ
UDRUGA ŽIVOT - NOVO STVARANJE.
18.00 projekcija filma
20.00 monodrama, Robert Kurbaša
Gosti: akademski slikar Josip Botteri Dini, ravnateljica Muzeja grada Kaštela Ankica Babin te novinari Joško Čelan i Josip Jović.
Manifestacija (izložba, filmovi, predavanja) – suradnja s Udrugom DOMINE.
Organizacija Udruge oboljelih od limfoma.
Nikica Mrđen
Ranko Munitić
Vlado Ercegović
Povodom Noći muzeja (Majić).
JAVNO DOGAĐANJE U OKVIRU EDUKATIVNOG PROGRAMA.
GRADSKO LITERARNO-DRAMSKO TAKMIČENJE
Javno predavanje (učionica).
Povodom Dana žena - prodajni sajam članova Lige za prevenciju ovisnosti
Javno predavanje.
PROJEKT – PRIPREMNE RADIONICE NAMIJENJENE EDUCIRANJU MLADIH ZNANSTVENIKA I STUDENATA.
PREDAVANJE POVODOM "TJEDNA MOZGA" (UČIONICA).
PROMOCIJA KNJIGE O PODMORNIČARIMA
SKUP ANTIFAŠISTA
11. FESTIVAL ZNANOSTI
Od 18.00 do 20.00 sati.
Drugi singl splitske grupe Rokolomotiva s debitantskog albuma "Rudijev blef“. Kinoteka.
EDUKACIJA ZA NOSITELJE IZVRŠNE VLASTI U GRADOVIMA/OPĆINAMA/ŽUPANIJAMA
11:00 satiEdukacija za nositelje izvršne vlasti u gradovima/općinama/županijama
Uz zabavno druženje tijekom dva dana uspješno je završen početni tečaj dekorativnog slikanja zanimjive tehnike One Stroke™ Paintinga.
Godišnja skupština TZ
Novi način prikupljanja podataka o primicima, porezu na dohodak i prirezu, te doprinosima putem obrasca JOPPD.
Hrvatska udruga poslodavaca - Kinoteka Zlatna vrata.
PROGRAM - NOĆ MUZEJA 2014
20:00 - 20:10 h
PROJEKCIJA filma "Otkrivanje spomenika Grguru Ninskom na Peristilu"
Redatelj: Milan Marjanović, 1929. godina, trajanje 7,45 min
PROJEKCIJA filma "Sunčani Split"
IZLOŽBA PREMIJERE 40
PROJEKCIJA filma Dama s kamelijama
Predstavljanje Program a EU Kreativna Europa – potprogram Kultura i Europ ske prijestolnice kulture. U organizaciji Deska Kreativne Europe Ministarstva kulture,Centra za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata i Gradom Splitom.
„KINEMATOGRAFIJA U NDH“
PREDSTAVLJANJE KNJIGE DRAGE PILSELA „ARGENTINSKI ROMAN“
PREDSTAVLJANJE KNJIGE „O glazbi“ Zvonimira Berkovića
(priredila glazbena kritičarka Bosiljka Perić Kempf)
Sastanak međunarodne grupe znanastvenika. Projekt Balmas.
Sastanak međunarodne grupe znanastvenika. Projekt Balmas.
Sastanak međunarodne grupe znanastvenika. Projekt Balmas.
Veljko Barbieri
GRAD SPLIT / SIMFONIJA RAZLIČITOSTI
OBILJEŽAVANJE NACIONALNOG DANA OSOBA SA CEREBRALNOM PARALIZOM: ODGOVOR JE LJUBAV – A PITANJE?, 2013. Matko Perić, 45 min.
Ponedjeljak nije baš neki dan. Dobro je pjevao Bob Geldof. E, taj dan koji baš nitko ne obožava možete provesti tako da nam se pridružite u Kinoteci Zlatna vrata i poslušate popularna predavanja splitskih znanstvenika.
Doktorski studij TRIBE i Laboratorij za istraživanje boli splitskog Medicinskog fakulteta, te Centar za promicanje znanosti i kritičkog mišljenja (CFI) ponedjeljkom u Kinoteci organiziraju predavanja i besplatne projekcije dokumentarnih filmova. Umjesto da popodne provedete na kauču ili u trgovačkom centru pridružite nam se, vratite se u Grad, u prekrasan prostor Kinoteke, pogledajte zanimljive filmove i poslušajte poučna predavanja.
PROMOCIJA KNJIGE
Dragan Markovina: Između crvenog i crnog - Split i Mostar u kulturi sjećanja.
SAVEZ GLUHO-SLIJEPIH
U srijedu 21. svibnja, povodom Svjetskog dana kulturne raznolikosti za uspostavljanje dijaloga i doprinos razvoju, Centar za kulturu i cjeloživotno orazovanje Zlatna vrata otvara vam svoja vrata.
Dođite i informirajte se o našim obrazovnim programima (srednjim školama, osposobljavanjima, tečajevima, seminarima...) i pogledajte projekcije koje smo vam pripremili.
Od 8:00 do 20:00 sati u Kinoteci se prikazuju dokumentarci, art filmovi, klasika, crtići. Ulaz je slobodan.
Četverodnevni posjet strukovnih profesora iz srednje turističko-ugostiteljske škole Centro Integrado de Formacion Profesional Costa de Azahar iz grada Castellon de la Plana (Španjolska) u sklopu programa EU, Leonardo da Vinci.
Oceanografski institut
Oceanografski institut
Oceanografski institut
Oceanografski institut
Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata želi puno uspjeha svojim konobarima i konobaricama kojima su jučer zasluženo dodijeljene diplome nakon završenog školovanja.
U organizaciji Centra za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata Split ugostio 200 europskih profesora prirodnih znanosti i tehnologije zajedno s predstavnicima najjačih tehnoloških svjetskih kompanija poput Nokie, Microsofta, Shella, Philipsa, Volvoa.
Proteklog vikenda se u organizaciji Centra za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata održala 3. ljetna škola projekta inGenious, najvećeg europskog programa za cijeloživotno obrazovanje profesora iz prirodoslovnih i tehničkih područja s ciljem da ih se obuči kako u EU postoji velika potreba u visokotehnološkoj industriji za karijerama mladih ljudi u prirodnim i tehničkim znanostima .
Ljetna škola je okupila preko 200 profesora iz više od 20 zemalja Europe, te predstavnike najjačih svjetskih tehnoloških kompanija poput Nokie, Microsofta, Shella, Philpsa, Volvoa i drugih.
Manifestaciju, koja se odvijala na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, su otvorile Dr. Agueda Graz-Velazquez, iz European Schoolnet-a, najveće europske mreže za obrazovanje, te profesorica Ana Bedalov, glavna koordinatorica projekta za Hrvatsku. Kroz trogodišnje sudjelovanje u inGeniousu, 35 profesora iz cijele Hrvatske je imalo prilike koristiti prilagođene obrazovne module svjetskih kompanija i na taj način učenicima u nastavi približiti naprednu tehnologiju ali i potrebu za novim atraktivnim karijerama u znanosti, tehnologije, inžinjerstva i matematike u EU. Vrijednost ulaganja u 35 hrvatskih profesora u trogodišnjem projektu inGenious se procjenjuje se na 130 000 Eura, dok je vrijednost cijelog multinacionalnog projekta oko 4 milijuna eura.
Među 40 raznoraznih radionica i seminara na Ljetnoj školi, sudionici su od doc.dr.sc. Damira Kovačića, docenta na Medicinskom fakultetu, imali jedinstvenu priliku saznati o najnovijim istraživanjima u području medicinske neuroelektronike te su prošli radionicu o kiborzima u današnjoj tehnologiji.
Oceanografski institut
Oceanografski institut
25.09.2014. u 11:00 sati Euro Gastro Festival otvara svoja vrata na splitskoj Rivi na kojem Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata predstavlja njemačku, francusku i britansku gastronomiju.
S ponosom vas pozivamo da pogledate naše polaznike trogodišnjeg programa srednje škole za zanimanje Kuhar/Kuharica na djelu.
26.09.2014.g. u 18:00 u Marmontovoj ulici u Spitu otvara se manifestacija Europska noć istraživača u kojem Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata sudjeluje kao jedan od suradnika.
The Venice Syndrome / Das Venedig Prinzip, 2012. Andreas Pichler, 82 min.
Dokumentarni film "Venecijanski sindrom" govori o utjecaju masovnog turizma, prije svega ogromnog broja posjetitelja/ki sa kruzera, na svakodnevni život preostalih Venecijanaca/ki.
Film iznimno dojmljivo govori o utjecaju masovnog turizma, prije svega ogromnog broja posjetitelja s kruzera na svakodnevni život preostalih Venecijanaca kojih se broj od nekadašnjih 200 tisuća u proteklim desetljećima smanjio na svega 58000.
Nestajemo. Unatrag trideset/četrdeset godina bilo nas je 200 tisuća, sada nas je ostalo samo 58000. Procjene kažu da do 2030. godine nas, Venecijanaca, ovdje neće biti. Pomalo odlazimo na kopno jer gotovo nitko od nas ovdje ne može platiti kvadrat stana od 10 do 12 tisuća eura. Oni koji tu sada imaju stanove i kuće otvaraju prozore za Božić i uoči Biennalea početkom ljeta. Ako ne radite u industriji turističkih usluga ovdje drugog posla gotovo i nema. Godišnje nas „preplavi“ više od 21,5 milijuna posjetitelja s kruzera, grad to više ne može podnijeti, gužve su neizdržive, ali će nam ti brodovi, koji će u budućnosti biti još veći, i dalje dolaziti…
Film prikazujemo zahvaljujući dubrovačkim kolegama i udruzi „Kinookus“ koji su prikazali film u Dubrovniku u veljači 2014. u okviru projekta "Krajolik kao baština". Nakon projekcije, voditelj projekta Ivan Viđen, popričao je s građankama i građanima Dubrovnika o tome kako je na njihov svakodnevni život utjecao dolazak kruzera i posjetitelja s kruzerskih putovanja.
UDRUGA KURS
https://www.facebook.com/udruga.kurs/media_set?set=a.817167108326548.1073741865.100000997986990&type=1
Promocija knjige "Mjesec iznad Nila" - Mišo Sučević.
Otvaranje ciklusa filmova "Rumunjski tjedan". Filmove predstavlja veleposlanik Rumunjske Cosmin Dinescu.
17:30 domjenak
20:00 film Filantropija
Prezentaciju novog Zakona o zaštiti potrošača (NN 41/14), koju organizira HUP u suradnji s Ministarstvom gospodarstva.
LA NOCHE ESPAÑOLA
VEČER ŠPANJOLSKE GLAZBE
"Udruga Academia Linguae osnovana je u travnju 2013. Članovi Udruge su naše kolegice, profesorice stranih jezika i sudski tumači. Cilj nam je promicanje kulturnih i umjetničkih dostignuća zemalja Europske unije i šire. Nadamo se potaknuti kulturno-umjetničko stvaralaštvo i jezično izražavanje kod mladih. Također želimo pokrenuti projekte s područja stranih jezika u suradnji s nadležnim institucijama te kulturnim organizacijama i drugim udrugama u cilju promicanja i unapređenja kulture, umjetnosti i jezika zemalja Europske unije.
Također radimo na:
- promicanju i unapređenju prevoditeljske struke;
- poticanju studenata i mladih stručnjaka da se bave proučavanjem jezične problematike;
- pomoć pri prevođenju;
- promicanju prirodnih, povijesnih i kulturnih ljepota Hrvatske;
- širienju svijesti o potrebi čuvanja kulturne baštine i sudjelovanja u njezinoj zaštiti;
- razvijanju programa međunarodne suradnje
- organiziranju kulturnih i umjetničkih događaja (priredbi, scenskih nastupa, izložbi);
- promicanju kulturnih i umjetničkih dostignuća i trendova zemalja Europske unije u Republici Hrvatskoj;
Grad Split svake je godine bogatiji za još jedan u nizu koncerata u sklopu tjedna talijanske kulture ili dana frankofonije s već svima poznatim večerima francuske šansone i talijanske kancone. Dvije mediternaske kulture koje nude pregršt autora za izvedbu i neiscrpno su vrelo glazbeno-scenske i uopće umjetničke inspiracije. Takvi i slični događaji toliko nadahnjuju i otvaraju vrata međunarodnoj suradnji koja nadilazi i same granice kulturne razmjene, te premosćuje sve one fizičke i metafizičke granice koje razdvajaju „ujedinjenu“ nam Europu.
Nadahnuti tim projektima, sjetili smo se jedne bliske nam zemlje, srodne našoj po mentalitetu njenih žitelja, gastronomiji i zvukovima prožetim strašću, zemlje poviješću premorene baš kao i što je naša Dalmacija opjevana u vječnim stihovima Ljube Stipišića Delmate. Takva zemlja zaslužila je da joj se posveti više od jedne večeri godišnje, ali i taj mali početak bio bi dobrodošao u paleti kulturnih događaja grada Splita.
Od maslinika Andaluzije plača, kako ju je slikovito opisao njezin najveći pjesnik Lorca, do zelenih brežuljaka kneževine Asturije na sjeveru i masivnih Pirineja na istoku, Španjolska je jednom riječju rudnik kulturnog bogatstva.
Novoosnovanoj udruzi Academia Linguae i našim članovima je golema čast i zadovoljstvo organizirati koncert španjolske glazbe u Splitu. Svjesni teške gospodarske i financijske situacije u kojoj se nalazi ne samo Hrvatska već i cijeli svijet, jedan dio koncerta je volonterskog karaktera.
Večer će biti obilježena tradicijonalnom španjolskom glazbom u suvremenom ruhu, od narodne pjesme El Vito u izvedbi sopranistice Alme Mimice, pjesme Jota de la Dolores, koja se može smatrati gotovo himnom Španjolske, u izvedbi Katice Marinović, dvije izuzetno zahtjevne flamenco pjesme u izvedbi Ane Juranović, pa sve do pjesama koje predstavljaju nerazdvojnu sponu koja povezuje Latinsku Ameriku sa Španjolskom u izvedbi Anete Matulić i Ane Rušinović. Sve te izvrsne mlade pjevačice bit će popračene glazbom klavira (Ivan Božičević), gitare (Miro Alduk) i gudača (Damira Bašić, Marica Vilibić, Svjetlana Mandić). Sve to ostvarit će se uz pomoć tehničke podrške Udruge Combo koja je ustupila svoj razglas.
Večer je organizirana pod pokroviteljstvom Splitsko-dalmatinske županije u prostorijama Kinonteke Zlatna vrata u srijedu 19.11.2014. s početkom u 20:30h i ovom prilikom se zahvaljujemo na ukazanom povjerenju, kako županiji tako i Zlatnim vratima, odnosno ravnateljici Snježani Lisičić koja je prepoznala naš entuzijazam i predanost u promicanju stranih jezika i kulture.
Ovo je prvi projekt udruge Academia Linguae, a u vidu imamo još mnogo jednako zanimljivih projekata. Do sada nismo primili nikakva novčana sredstva i prvi put smo tražili financijsku potporu Splitsko-dalmatinske županije.
Svi članovi naše udruge su visokoobrazovane i stručne osobe. I na kraju važno je naglasiti da posjedujemo stručnost, predanost i snažnu volju da dodatno kulturno obogatimo i osnažimo grad Split.
IZVOĐAČI:
1. KOREPETITOR: IVAN BOŽIČEVIĆ
2. GITARIST: MIRO ALDUK
3. GUDAČI (VIOLA I DVIJE VIOLINE): DAMIRA BAŠIĆ, MARICA VILIBIĆ, SVJETLANA MANDIĆ
PJEVAČICE:
1. ALMA MIMICA
2. ANA JURANOVIĆ
3. KATICA MARINOVIĆ
4. ANA RUŠINOVIĆ
5. ANETA MATULIĆ"
GIST / ST ŠUŠUR - splitska kvaka 22
Postojanjem potrebe da se najzad jednom multidisciplinarno i sustavno pristupi planiranju razvoja povijesne jezgre grada Splita, GIST analizirajući tri primjera iz trenutnog načina upravljanja, upozorava na mane i nedostatke u sustavima zaštite i neplansko upravljanja koje već dugo godina ne dopuštaju pravilnu percepciju razvoja tako važnog prostora za grad Split.
U Kinoteci O.Š. Špinut organizira proslavu 60. obljetnice postojanja. Početak je u 11:00.
U Loggia-i će od 3.12. do 7.12. biti i izložba starih fotografija.
Matematički znanstveni izazovi
"Večer matematike je skup interaktivnih radionica koje potiču izgradnju pozitivnog stava prema matematici. Sudjelovanje u zabavnim aktivnostima otkriva često zaboravljenu - zabavnu stranu matematike, stvara nove ideje o tome što matematika jest i čime se bavi te dokazuje da matematičke probleme, i bez da smo svjesni vlastitog talenta, svakodnevno svi uspješno rješavamo." (T. Soucie, prof.voditeljica nastavne sekcije Hrvatskog matematičkog društva, I. Katalenac, prof., potpredsjednica Hrvatskog matematičkog društva)
Stručno usavršavanje učitelja matematike i praćenja online webinara održat će se u Kinoteci dana 30. siječnja 2015. od 11.30 do 16 sati u organizaciji Županijskog stručnog vijeća učitelja matematike Splitsko-dalmatinske županije.
PROGRAM
12:00 Antonela Czwyk Marić, viša savjetnica za matematiku (AZOO): Početak skupa, upute i informacije
12:30 Webinar: Razvoj elemenata kvalifikacija, programa i kurikuluma u dijelu računalne kompetencije u
osnovnoškolskom obrazovanju (projekt ICT Curiccula - novi digitalni sadržaji matematike)
13:30 prof. dr. sc. Andrina Granić: Dan sigurnijeg interneta i projekt VALERT
14:00 Webinar: Od čega se sastoji svemir? (ISE projekt, Ivica Puljak)
15:00 O Festivalu znanosti 2015
15:30 Razno
Izumi i otkrića - Nikola Tesla univerzalni um
Diskusija okuplja stručnjake iz različitih branši, a događa se u sklopu Tjedna Porina u Kinoteci Zlatna vrata.
Sudjeluju: Branka Tropp - Špancirfest TZ Varaždin Boris Kovaček - producent (Terraneo, Garden, Dolce Vita, Weekend Media Festival) Josip Čulić - Hotel Luxe Split Joe Bašić - Festival Ultra Nenad Marčec - HDS ZAMP Moderatorica: Danni Matijaca
Predstavljanje monografije Borisa Pavelića 'Smijeh slobode - uvod u Feral Tribune', u organizaciji Udruge za promicanje ljudskih prava i medijskih sloboda Cenzura Plus i izdavačke kuće Adamić. Na predstavljanju će sudjelovati osnivači Ferala; Boris Dežulović, Viktor Ivančić i Predrag Lucić, autor B.Pavelić i izdavač Dragan Ogurlić. Moderator: povjesničar Dragan Markovina.
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/374630/Planula-knjiga-o-Feral-Tribuneu.html
Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata 27. i 28.ožujka te 10. i 11. travnja 2015.g. od 9 do 13 sati na svom štandu u Marmontovoj ulici (kraj Pirje) organizira besplatna savjetovanja o obrazovanju odraslih, te prezentira programe osposobljavanja, usavršavanja i prekvalifikacije.
Pozivaju se svi zainteresirani (zaposleni i nezaposleni) da posjete info štand Centra Zlatna vrata i dobiju željene informacije.
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije i Umjetnička akademija Sveučilišta u Splitu organizatori su međunarodnog znanstvenog skupa ASMOSIA XI (Split,18. - 22. svibnja 2015.). ASMOSIA (Association for the Study of Marbles and Other Stones in Antiquity) međunarodna je neprofitna organizacija osnovana 1988. godine. Danas broji preko 250 članova različitih struka (arheolozi, povjesničari umjetnosti, arhitekti, geolozi, fizičari, kemičari, konzervatori i restauratori) iz 25 zemalja svijeta i slovi za najjači znanstveni autoritet koji njeguje interdisciplinarni pristup u proučavanju različitih vrsta kamena i mramora te njihove eksploatacije, transporta i uporabe u antici.
Od osnutka ASMOSIA trianalno organizira znanstvene skupove na kojima od početka sudjeluju i hrvatski znanstvenici: Il Ciocco, Italija 1988.; Leuven, Belgija 1990.; Atena, Grčka 1993.; Bordeaux, Francuska 1995.; Boston, SAD 1998.; Venecija, Italija 2000.; Limenas na Thasosu, Grčka 2003.; Aix-en-Provence, Francuska 2006.; Tarragona, Španjolska 2009. i Rim, Italija 2012.
Dodjeljivanje organizacije skupa ASMOSIA XI predstavlja izuzetnu čast i priznanje hrvatskim znanstvenicima. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo kulture i Sveučilište u Splitu pokrovitelji su skupa. Ovaj skup najveći je međunarodni znanstveni skup s arheološkom tematikom organiziran u Splitu u posljednjih 30 godina. Sudjelovanje su potvrdila 204 znanstvenika (od koji je 168 stranih). Sudionici dolaze iz 28 zemalja sa 5 kontinenata.
Na skupu će se u posebnoj tematskoj sesiji po prvi put sustavno prezentirati tradicija i tehnike vađenja kamena, kvaliteta i vrste vapnenaca u antičkoj Dalmaciji i Istri, izvoz kamenih proizvoda u Mediteranski bazen te saznanja o korištenju uvoznih vrsta mramora na istom prostoru u antici i njihova reutilizacija u kasnijim povijesnim razdobljima.
U sklopu skupa sudionici će razgledati arheološki lokalitet Salone i povijesnu jezgru Splita s Dioklecijanovom palačom. Da bi što bolje predstavili neprekinutu tradiciju vađenja i obrade kamena, organizira se posjet otoku Braču koji obuhvaća posjet antičkom kamenolomu Rasohe, muzeju u Škripu, Klesarskoj školi u Pučišćima i kamenolomu Jadrankamena u Pučišćima. U suradnji s Muzejom grada Splita, Umjetnička akademija je organizirana je izložba "Marmore laudata Brattia" autora prof. Ive Donellia na kojoj će biti predstavljeni svi vapnenci otoka Brača, kamenolomi, tradicionalni alati i tehnike vađenja kamena. Tiskan je i dvojezični katalog izložbe (hrvatski – engleski).
Po održavanju skupa, do održavanja slijedećeg skupa ASMOSIA-e 2018., objavit će se Zbornik radova ASMOSIA XI. S obzirom na to da je službeni jezik ASMOSIA-e engleski, i da je odjek njenih znanstveni publikacija velik, hrvatska će se baština time predstaviti čitavom svijetu i, nadamo se, potaknuti daljnja međunarodna istraživanja.
U organizacijskom odboru zansntvenog skupa okupljeni su slijedeći splitski stračnjaci:
Akademik Nenad Cambj, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Prof. emeritus dr.sc. Tomislav Marasović, Sveučilište u Splitu
Prof.dr.sc. Branko Matulić, Prorektor za kvalitetu, kulturu i umjetnost, Sveučilište u Splitu
Izv.prof.dr.sc. Ivo Donelli, Umjetnička akademija, Sveučilište u Splitu
Dr. Daniela Matetić Poljak, Umjetnička akademija, Sveučilište u Splitu
Elvira Šarić Kostić, prof., ravnateljica Muzeja grada Splita
Damir Kliškić, prof., ravnatelj Areheološkog muzeja u Splitu
Mr.sc. Vedrana Delonga, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika
Suorganizatori skupa su:
Muzej grada Splita
Arheološki muzej u Splitu
Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna Vrata
Pokrovitelji skupa:
MINISTARSTVO KULTURE REPUBLIKE HRVATSKE
MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I SPORTA
SVEUČILIŠTE U SPLITU
SPONZORI SKUPA:
Grad Split
Hrvatska gospodarska komora
European Coastal Airlines
Zračna luka Split
Turistička zajednica grada Splita
Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije
Predsjednica organizacijskog
Izv.prof.dr.sc. Katja Marasović
PREDAVANJE DRAŽENA RADMANA, PASTORA BAPTISTIČKE CRKVE SPLIT
U Kinoteci 12. lipnja 2015. u 18:00 sati održat će se promocija knjige "FILMoteka" filmskog kritičara Marka Njegića. O knjizi će govoriti Daniel Rafaelić i Jurica Pavičić.
YOGA U SVAKODNEVNOM ŽIVOTU
U sklopu Tjedna cjeloživotnog učenja danas, 29. rujna 2015., u našim prostorijama, organiziramo besplatna savjetovanja o obrazovanju odraslih, te prezentiramo programe osposobljavanja, usavršavanja i prekvalifikacije.
Pozivamo sve zainteresirani (zaposlene i nezaposlene) u Dioklecijanovu 7 da nas posjete i dobiju željene informacije.
Otvorenje izložbe "Naši vršnjaci" uz domjenak i glazbenu pratnju Veljka Popovića i Alena Čelića, splitska premijera dokumentarnog filma "Martinac" povodom 90. rođendana Centra.
PROGRAM:
PONEDJELJAK, 9. 11. 2015.
16.00 Filmska projekcija: ekranizacija remek djela svjetske književnosti - „Mali princ/The Little Prince“ Marka Osbornea iz 2015. (Dvorana Kinoteke/ulaz slobodan, broj mjesta ograničen) FILM JE SINKRONIZIRAN NA HRVATSKI JEZIK!
18.30 Otvaranje izložbe „Naši vršnjaci“ (splitski filmski repertoar 1925./filmovi snimljeni 1925.) uz glazbenu pratnju Veljka Popovića & Alena Čelića/New Gondoliers (Loggia Zlatna vrata/ulaz slobodan)
20.00 Filmska projekcija: dokumentarni film „Martinac“ Zdravka Mustaća iz 2015. (Dvorana Kinoteke/ulaz slobodan, broj mjesta ograničen) ... Svestrani umjetnik i intelektualac s naslovom 'majstora eksperimentalnog filma', splitski filmaš i pjesnik Ivan Martinac, arhitekt zvanjem, nezaobilazno je ime (ne samo) splitske filmske prošlosti. Kinoteka je njegov veliki dužnik jer je upravo Ivan Martinac ključni kreator programske orijentacije Kinoteke u njenim zlatnim vremenima, sedamdesetih godina prošlog stoljeća.
UTORAK 10. 11. 2015.
16.00 Filmska projekcija: remek djelo animacije - „Princeza Mononoke/Mononoke -hime“ Hayao Miyazakiya (Dvorana Kinoteke/ulaz slobodan, broj mjesta ograničen) FILM JE SA HRVATSKIM PODNASLOVIMA!
19.00 Predavanje prof.dr.sc. Ivice Puljka (Dvorana Kinoteke/ulaz slobodan, broj mjesta ograničen)
Nakon predavanja filmska projekcija futurističkog klasika „Metropolis“ Fritza Langa iz 1927./započeo se snimati 1925. (Dvorana Kinoteke/ulaz slobodan, broj mjesta ograničen)
Loggia Hrvatsko-njemačko društvo Split: Otvorenje izložbe radova storyboard radionice i izložbe fotografija "Nostalgična"
OBLJETNICA PADA BERLINSKOG ZIDA I FESTIVAL STRIPA I FIZIČKOG TEATRA
CRTIĆI I MALA ČITAONICA JAKŠE NAVIGATORA S CRTANJEM, LUTKAMA I ŠUŠKALICAMA U ZLATNIM VRATIMA
10:15 satiRazveselite vaše mališane za praznike i dovedite ih u Kinoteku Zlatna vrata na crtiće. Prije projekcija 28.prosinca 2015. u 10.15 sati te 7., 8. i 9. siječnja 2016. u 16.15 sati družit će se s Jakšom i zajedno stvarati atmosferu pročitane priče crtanjem, razgovorom, svojim malim glasićima i važnim komentarima, s lutkama i šuškalicama u veselo uređenom prostoru.
Cijena ulaznica za crtiće 15 kn, Male čitaonice besplatne.
RASPORED DOGAĐANJA:
PONEDJELJAK 28.12.
10.15. MALA ČITAONICA
11.00 PROJEKCIJA ANIMIRANOG FILMA "DOBRI DINOSAUR"
UTORAK 29.12.
11.00 PROJEKCIJA ANIMIRANOG FILMA "UPS! NOA JE OTIŠAO"
SRIJEDA 30.12.
11.00 PROJEKCIJA ANIMIRANOG FILMA "MALI PRINC"
ČETVRTAK 7.1.
11.00 PROJEKCIJA ANIMIRANOG FILMA "MALI PRINC"
16.15. MALA ČITAONICA
17.00 PROJEKCIJA ANIMIRANOG FILMA "DOBRI DINOSAUR"
PETAK 8.1.
11.00 PROJEKCIJA ANIMIRANOG FILMA "UPS! NOA JE OTIŠAO"
16.15. MALA ČITAONICA
17.00 PROJEKCIJA ANIMIRANOG FILMA "MALI PRINC"
SUBOTA 9.1.
11.00 PROJEKCIJA ANIMIRANOG FILMA "DOBRI DINOSAUR"
16.15. MALA ČITAONICA
17.00 PROJEKCIJA ANIMIRANOG FILMA "UPS! NOA JE OTIŠAO"
Promocija knjige Dragana Markovine 'Povijest poraženih', održat će se u Kinoteci 'Zlatna vrata', u ponedjeljak, 29.02. u 19.30. Uz autora, na promociji će govoriti Boris Dežulović, Vladimir Matijanić i Predrag Lucić.
Iako se u društvenom imaginariju već duže vrijeme, kad je riječ o historiografiji, barata tvrdnjom kako povijest pišu pobjednici, na primjeru hrvatskog društva mogli bismo otići i korak dalje. Ovdje, naime, pobjednici znatno više brišu nego što pišu povijest. Čitav koncept nacionalističke mitologije, koja se upražnjava u masovnim medijima i obrazovnom sustavu, kojom se želi opravdati aktualno stanje svijesti, počiva na ideološkim mitovima i poluistinama u kojima nema mjesta za one procese, pojedince i pokrete koji se s njima nisu slagali, aktivno su im se suprotstavili, da bi na kraju bili poraženi.
http://www.diskriminacija.ba/…/dragan-markovina-jedino-%C5%…
Ova je knjiga pokušaj da se navedenim procesima, pojedincima i pokretima ponudi pravo glasa u ovdašnjoj historiografiji i publicistici. I to iz dva razloga. Prvo, bez uvida u motive i djelovanja nekoga tko je stajao s druge strane, pored toga što iznevjeravamo matičnu historiografsku struku, ne možemo razumjeti povijesne procese. Drugo, temeljna je humanistička potreba da se i tim ljudima ponudi pravo glasa i na taj način im se prizna pravo građanstva.
Da nas isključivost nikamo nije dovela, to je valjda posve jasno. Tim više inzistiranje na državotvornoj mitologiji, koja se prema povijesnom nasljeđu i prema činjenicama odnosi s pozicija devetnaestostoljetnog nacionalnog romantizma, pored toga što djeluje potpuno anakrono, ukazuje na kompleks manje vrijednosti koje ovo društvo sustavno uzgaja tijekom proteklih četvrt stoljeća, bez naznaka da bi ga u skorije vrijeme moglo napustiti.
PERIOD PRIKAZIVANJA: od 1. ožujka 2016. do 30. travnja 2016.
TERMINI PROJEKCIJA: od ponedjeljka do petka tijekom dana do 17.30 sati po dogovoru
CIJENA ULAZNICE (ŠKOLSKIH PROJEKCIJA): 10,00 kn
MINIMALAN BROJ DJECE: 30 (ukoliko je grupa manja od 30 bit će ponuđeni termini već zakazanih projekcija)
KONTAKT TELEFON ZA REZERVACIJE: 021 361 524
KONTAKT MAIL ZA REZERVACIJE: info@zlatnavrata.hr
VELIKA OČEKIVANJA
Great Expectations, 2012. Mike Newell, 123 min. UK/USA
SCENARIJ: David Nicholls po romanu Charlesa Dickensa
ULOGE: Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes, Holliday Grainger, Jeremy Irvine, Robbie Coltrane, Jason Flemyng, Ewen Bremner, Sally Hawkins
Najnovija, raskošno producirana filmska adaptacija klasika Charlesa Dickensa, klasika viktorijanske književnosti i jednog od najčitanijih i čitateljima najdražih romana Charlesa Dickensa (1812 - 1870),najistaknutijeg engleskog pripovjedačem 19. stoljeća, odnosno epohe realizma. “Velika očekivanja” jedno je od njegovih posljednjih djela. Riječ je o romanu odgoja i odrastanja, tematike bliske mladoj publici. Životna je to priča dječaka Pipa rođenog u provinciji, u skromnim prilikama, koji doživljava uspjeh u velikom gradu, no taj uspjeh donosi i zadovoljstva i razočaranja.
THERESE RAQUIN
In Secret, 2013. Charlie Stratton, 2013. 107 min. SAD Nova verzija klasičnog romana Émila Zole.
SCENARIJ: Charlie Stratton prema kazališnoj predstavi Neala Bella (i književnom predlošku Emila Zole)
ULOGE: Elizabeth Olsen, Tom Felton, Jessica Lange, Oscar Isaac
Film je smješten u Pariz 1860. godine i prati život Therese Raquin, prelijepe mlade žene koja je zarobljena u braku bez ljubavi sa bolesnim rođakom Camillom. Provodi dane skrivena iza pulta male prodavaonice, a večeri promatrajući svoju dominantnu tetu, Madam Raquin, kako igra domino sa prijateljicama. Nakon što upozna Laurena, zavodljivog prijatelja svog muža, upušta se u aferu koja će imati tragične posljedice. „Therese Raquin“ je jedan od najpoznatijih naturalističkih djela francuskog pisca Emilea Zole, izdan 1867. godine kao roman, a prvi put izvedeno kao dramsko djelo 1873. godine. Rječnik koji Zola koristi u djelu je znanstveni s terminologijom sličnijom psihologiji. Kada je roman prvi put objavljen bio je kritiziran kao nemoralno djelo, da bi u ponovljenom drugom izdanju, Zola dodao i Predgovor u koji je stavio dodatna pojašnjenja. U predgovoru objašnjava da je njegov cilj bio „proučavanje različitih temperamenata, a ne karaktera” i on svoj roman uspoređuje sa znanstvenim istraživanjem.
GENIJALNI MLADI UM
X + Y / A Brilliant Young Mind, 2015. Morgan Matthews, 111 min.UK
SCENARIJ: James Graham / ULOGE: Asa Butterfield, Rafe Spall,Sally Hawkins
U svijetu u kojem se teško snaći, školarac Nathan se bori ne bi li se povezao s ljudima oko njega - ponajviše s voljenom majkom. Utjehu nalazi u brojkama i ljubavi prema matematici. Nekonvencionalni profesor, gospodina Humphreys, uviđa njegov talent i pomaže mu da dođe na Međunarodnu matematičku olimpijadu. Iz predgrađa Engleske do Taipeia i nazad, Nathan će doživjeti puno više od putovanja. Spoznat će iracionalnu prirodu ljubavi.
Film je inspiriran britanskim dokumentarnim filmom „Beautiful Young Minds“ iz 2007. koji se bavio pripremama mladih Engleza za Matematičku Olimpijadu. Nagrađen na na mnogim velikim festivalima, i zabilježio je veliku popularnost među mladom publikom u Evropi. (British Independent Film Awards 2014. Nominated / Best Actor, Best Supporting Actress, Best Supporting Actor, London Critics Circle Film Awards 2016. Nominated / Best Young British/Irish Performer of the Year, Palm Beach International Film Festival 2015. Best Feature Film, Rome Film Fest 2014. Best Producer, Tallinn Black Nights Film Festival 2014. Best Film)
TRČI DJEČAČE, TRČI
Lauf Junge Lauf / Run Boy Run, 2013. Pepe Danquart, 112 min. DE/PL/F
SCENARIJ: Heinrich Hadding prema romanu Urija Orleva “Run Boy Run”
ULOGE: Andrzej Tkacz, Kamil Tkacz, Grazyna Szapolowska, Zbigniew Zamachowski
Nevjerojatna priča o Sruliku, osmogodišnjem dječaku Židovu koji 1942, u varšavskom getu, ostaje sam bez oba roditelja, u zvjerskom svijetu “odraslih” primoran je boriti se za vlastiti život, pobjeći u šumu i preživjeti. Zima je, dječak lutajući upoznaje ljudska bića koja su i dalje ostali ljudi i žele mu pomoći, i one koji su prestali biti ljudi i postali monstrumi koji ga žele ubiti.
Film „Trči dječače trči“ temeljen je na istoimenoj knjizi autora Urija Orleva objavljenoj 2001. godine, u Hrvatskoj prevedene i objavljene 2010. godine pod nazivom „Bježi,mali, bježi“. Knjigu je napisao prema događajima iz života Srulika Fridmana, danas osamdesetogodišnjaka koji živi u Izraelu. Roman, a tako i film koji je vjerno prenio radnju, prikazuje razdoblje od četiri godine, od Srulikovog bijega iz geta sve do povratka u rodni grad. Tijekom cijelog filma provlači se pitanje identiteta. Kako bi spasio vlastiti život dječak je prisiljen predstavljati se kao katolik. Nakon rata, 1948. godine, židovska agencija za traženje nestalih pronašla ga je, ali je on iz nepovjerenja u novi svijet i dalje tvrdio da je katolik. Unatoč početnom protivljenju, vratio se svojim židovskim korijenima.
Film ima preporuku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.
O GLAVNOM LIKU: Srulik Fridman imao je pet godina kada su Nijemci napali Poljsku i kada je započeo Drugi svjetski rat. Godine 1942. uspio je pobjeći iz Varšavskog geta. Do kraja rata preživljavao je u šumi uz dobrohotnu pomoć raznih ljudi, nakon čega je zbrinut u židovskom sirotištu u Varšavi. Poljsku je napustio 1962. godine i preselio se u Izrael gdje je magistrirao matematiku. Srulek je promjenio ime u Yoram te i danas sa svojom obitelji živi u Izraelu.
„Bilo da ste mladi ili stari ovaj će vas film potpuno privući - bojat ćete se za Jureka, diviti mu se i plakati zajedno s njim! „ (Die Welt) (German Film Awards 2014. Nominated / Best Cinematography, Best Production Design, Best Makeup)
I ove će se godine u nezavisnim kinima diljem Hrvatske održati 'Ženijalni vikend', filmska fešta povodom Međunarodnog dana žena koji se slavi 8. ožujka. Drugi 'Ženijalni vikend' održava se od 5. do 8. ožujka, a prikazuje ostvarenja koja ne smijete propustiti!
BROOKLYN
ČUDNA LJUBAVNA VEZA S EGOM
(za žene 50% popusta)
17:30 sati A Strange Love Affair with Ego
CAROL
(za žene 50% popusta)
20:00 sati Carol, 2015.
I ove će se godine u nezavisnim kinima diljem Hrvatske održati 'Ženijalni vikend', filmska fešta povodom Međunarodnog dana žena koji se slavi 8. ožujka. Drugi 'Ženijalni vikend' održava se od 5. do 8. ožujka, a prikazuje ostvarenja koja ne smijete propustiti!
BROOKLYN
ČUDNA LJUBAVNA VEZA S EGOM
(za žene 50% popusta)
17:30 sati A Strange Love Affair with Ego
CAROL
(za žene 50% popusta)
20:00 sati Carol, 2015.
PERIOD PRIKAZIVANJA: od 1. ožujka 2016. do 30. travnja 2016.
TERMINI PROJEKCIJA: od ponedjeljka do petka tijekom dana do 17.30 sati po dogovoru
CIJENA ULAZNICE (ŠKOLSKIH PROJEKCIJA): 10,00 kn
MINIMALAN BROJ DJECE: 30 (ukoliko je grupa manja od 30 bit će ponuđeni termini već zakazanih projekcija)
KONTAKT TELEFON ZA REZERVACIJE: 021 361 524
KONTAKT MAIL ZA REZERVACIJE: info@zlatnavrata.hr
VELIKA OČEKIVANJA
Great Expectations, 2012. Mike Newell, 123 min. UK/USA
SCENARIJ: David Nicholls po romanu Charlesa Dickensa
ULOGE: Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes, Holliday Grainger, Jeremy Irvine, Robbie Coltrane, Jason Flemyng, Ewen Bremner, Sally Hawkins
Najnovija, raskošno producirana filmska adaptacija klasika Charlesa Dickensa, klasika viktorijanske književnosti i jednog od najčitanijih i čitateljima najdražih romana Charlesa Dickensa (1812 - 1870),najistaknutijeg engleskog pripovjedačem 19. stoljeća, odnosno epohe realizma. “Velika očekivanja” jedno je od njegovih posljednjih djela. Riječ je o romanu odgoja i odrastanja, tematike bliske mladoj publici. Životna je to priča dječaka Pipa rođenog u provinciji, u skromnim prilikama, koji doživljava uspjeh u velikom gradu, no taj uspjeh donosi i zadovoljstva i razočaranja.
THERESE RAQUIN
In Secret, 2013. Charlie Stratton, 2013. 107 min. SAD Nova verzija klasičnog romana Émila Zole.
SCENARIJ: Charlie Stratton prema kazališnoj predstavi Neala Bella (i književnom predlošku Emila Zole)
ULOGE: Elizabeth Olsen, Tom Felton, Jessica Lange, Oscar Isaac
Film je smješten u Pariz 1860. godine i prati život Therese Raquin, prelijepe mlade žene koja je zarobljena u braku bez ljubavi sa bolesnim rođakom Camillom. Provodi dane skrivena iza pulta male prodavaonice, a večeri promatrajući svoju dominantnu tetu, Madam Raquin, kako igra domino sa prijateljicama. Nakon što upozna Laurena, zavodljivog prijatelja svog muža, upušta se u aferu koja će imati tragične posljedice. „Therese Raquin“ je jedan od najpoznatijih naturalističkih djela francuskog pisca Emilea Zole, izdan 1867. godine kao roman, a prvi put izvedeno kao dramsko djelo 1873. godine. Rječnik koji Zola koristi u djelu je znanstveni s terminologijom sličnijom psihologiji. Kada je roman prvi put objavljen bio je kritiziran kao nemoralno djelo, da bi u ponovljenom drugom izdanju, Zola dodao i Predgovor u koji je stavio dodatna pojašnjenja. U predgovoru objašnjava da je njegov cilj bio „proučavanje različitih temperamenata, a ne karaktera” i on svoj roman uspoređuje sa znanstvenim istraživanjem.
GENIJALNI MLADI UM
X + Y / A Brilliant Young Mind, 2015. Morgan Matthews, 111 min.UK
SCENARIJ: James Graham / ULOGE: Asa Butterfield, Rafe Spall,Sally Hawkins
U svijetu u kojem se teško snaći, školarac Nathan se bori ne bi li se povezao s ljudima oko njega - ponajviše s voljenom majkom. Utjehu nalazi u brojkama i ljubavi prema matematici. Nekonvencionalni profesor, gospodina Humphreys, uviđa njegov talent i pomaže mu da dođe na Međunarodnu matematičku olimpijadu. Iz predgrađa Engleske do Taipeia i nazad, Nathan će doživjeti puno više od putovanja. Spoznat će iracionalnu prirodu ljubavi.
Film je inspiriran britanskim dokumentarnim filmom „Beautiful Young Minds“ iz 2007. koji se bavio pripremama mladih Engleza za Matematičku Olimpijadu. Nagrađen na na mnogim velikim festivalima, i zabilježio je veliku popularnost među mladom publikom u Evropi. (British Independent Film Awards 2014. Nominated / Best Actor, Best Supporting Actress, Best Supporting Actor, London Critics Circle Film Awards 2016. Nominated / Best Young British/Irish Performer of the Year, Palm Beach International Film Festival 2015. Best Feature Film, Rome Film Fest 2014. Best Producer, Tallinn Black Nights Film Festival 2014. Best Film)
TRČI DJEČAČE, TRČI
Lauf Junge Lauf / Run Boy Run, 2013. Pepe Danquart, 112 min. DE/PL/F
SCENARIJ: Heinrich Hadding prema romanu Urija Orleva “Run Boy Run”
ULOGE: Andrzej Tkacz, Kamil Tkacz, Grazyna Szapolowska, Zbigniew Zamachowski
Nevjerojatna priča o Sruliku, osmogodišnjem dječaku Židovu koji 1942, u varšavskom getu, ostaje sam bez oba roditelja, u zvjerskom svijetu “odraslih” primoran je boriti se za vlastiti život, pobjeći u šumu i preživjeti. Zima je, dječak lutajući upoznaje ljudska bića koja su i dalje ostali ljudi i žele mu pomoći, i one koji su prestali biti ljudi i postali monstrumi koji ga žele ubiti.
Film „Trči dječače trči“ temeljen je na istoimenoj knjizi autora Urija Orleva objavljenoj 2001. godine, u Hrvatskoj prevedene i objavljene 2010. godine pod nazivom „Bježi,mali, bježi“. Knjigu je napisao prema događajima iz života Srulika Fridmana, danas osamdesetogodišnjaka koji živi u Izraelu. Roman, a tako i film koji je vjerno prenio radnju, prikazuje razdoblje od četiri godine, od Srulikovog bijega iz geta sve do povratka u rodni grad. Tijekom cijelog filma provlači se pitanje identiteta. Kako bi spasio vlastiti život dječak je prisiljen predstavljati se kao katolik. Nakon rata, 1948. godine, židovska agencija za traženje nestalih pronašla ga je, ali je on iz nepovjerenja u novi svijet i dalje tvrdio da je katolik. Unatoč početnom protivljenju, vratio se svojim židovskim korijenima.
Film ima preporuku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.
O GLAVNOM LIKU: Srulik Fridman imao je pet godina kada su Nijemci napali Poljsku i kada je započeo Drugi svjetski rat. Godine 1942. uspio je pobjeći iz Varšavskog geta. Do kraja rata preživljavao je u šumi uz dobrohotnu pomoć raznih ljudi, nakon čega je zbrinut u židovskom sirotištu u Varšavi. Poljsku je napustio 1962. godine i preselio se u Izrael gdje je magistrirao matematiku. Srulek je promjenio ime u Yoram te i danas sa svojom obitelji živi u Izraelu.
„Bilo da ste mladi ili stari ovaj će vas film potpuno privući - bojat ćete se za Jureka, diviti mu se i plakati zajedno s njim! „ (Die Welt) (German Film Awards 2014. Nominated / Best Cinematography, Best Production Design, Best Makeup)
Pon 23.5. 18.00 Predavanje Daniela Rafaelića „1. SVJETSKI RAT NA FILMU“ / Nakon predavanja slijedi projekcija njemačkog filma „1914. POSLJEDNJI DANI PRED VELIKI RAT” (1914. Die letzten Tage vor dem Weltbrand, 1931. Richard Oswald, 112 min)
Generacija '68, 2016. Nenad Puhovski, 85 min. HR
Filmom „Generacija '68“ autor ispisuje hommage generaciji s kojom dijeli mladenačke zanose i ideju o revoluciji koja će promijeniti svijet, koja će biti realna i zahtijevati nemoguće. Ujedno propituje stvarne dosege tih promjena, na društvenom i, vjerojatno važnijem, osobnom planu. Lako je imati ideje; učiniti ih vjerodostojnima generacijama koje slijede - nešto teže. Odbacujući ideale '68 kao neostvarive, nove generacije stvaraju neke svoje, možda još iluzornij.
OBILJEŽAVANJE TJEDNA CJELOŽIVOTNOG UČENJA - AKCIJA NA POJEDINE PROGRAME
Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata i ove godine obilježava Tjedan cjeloživotnog učenja
U utorak 27.9.2016. (od 8:00 do 20:00) organiziramo Dan otvorenih vrata (Dioklecijanova 7) kada ćemo prezentirati naše programe obrazovanja odraslih te pružiti informacije svim zainteresiranim osobama o sadržaju pojedinih programa, uvjetima upisa, mogućnostima potpore i ostalim važnim detaljima.
Na taj dan svi koji se upišu (ispune prijavnicu i plate prvu ratu ili cijeli iznos) u sljedeće programe ostvaruju 10% popusta na ukupnu cijenu:
- Pomoćnik/ica u nastavi u radi s učenicima s teškoćama
- Njegovatelj/ica starijih i nemoćnih osoba
- Jednostavni poslovi u zanimanju kuhar/ica
- Prekvalifikacija za zanimanje Kuhar/ica
Ukoliko niste u mogućnosti doći na taj dan informacije možete dobiti 28. rujna 2016. godine od 10:00 do 13:00 sati u TC Joker (prizemlje) gdje ćemo imati info štand.
OBILJEŽAVANJE TJEDNA CJELOŽIVOTNOG UČENJA - AKCIJA NA POJEDINE PROGRAME
Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata i ove godine obilježava Tjedan cjeloživotnog učenja
U utorak 27.9.2016. (od 8:00 do 20:00) organiziramo Dan otvorenih vrata (Dioklecijanova 7) kada ćemo prezentirati naše programe obrazovanja odraslih te pružiti informacije svim zainteresiranim osobama o sadržaju pojedinih programa, uvjetima upisa, mogućnostima potpore i ostalim važnim detaljima.
Na taj dan svi koji se upišu (ispune prijavnicu i plate prvu ratu ili cijeli iznos) u sljedeće programe ostvaruju 10% popusta na ukupnu cijenu:
- Pomoćnik/ica u nastavi u radi s učenicima s teškoćama
- Njegovatelj/ica starijih i nemoćnih osoba
- Jednostavni poslovi u zanimanju kuhar/ica
- Prekvalifikacija za zanimanje Kuhar/ica
Ukoliko niste u mogućnosti doći na taj dan informacije možete dobiti 28. rujna 2016. godine od 10:00 do 13:00 sati u TC Joker (prizemlje) gdje ćemo imati info štand.
Zaštita na radu.
10 GODINA DALMACIJA NEWS
Uz stučno vođenje akademske slikarice Vanje Rogošić-Ojdenić polaznici će savladati osnove likovnog jezika i različitih tehnika (akvarel, tempera, ulje) uz primjenjivanje istih. Nastava će se održavati u manjim grupama s individualnim pristupom. Polaznici ne moraju imati predznanje.
PRIJAVE: u tijeku (do 15.10.2016.)
TRAJANJE: 24 sata kroz 2 mjeseca (djeca – 2x tjedno po 2 sata, odrasli – 1x tjedno po 3 sata)
CIJENA: djeca – 300 kn, odrasli – 550 kn
Tijekom studenoga, svaki utorak u Kinoteci, ljubitelji nijemog filma mogu uživati u projekcijama fimova s početka stoljeća, a ciklus započinje projekcijom remek djela nijemog filma „Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages“ iz 1916. redatelja W. Griffitha i to uz glazbenu pratnju „uživo“ slovenskog skladatelja Mitje Reichenberga čiji je životni rad usmjeren na filmski glazbu, a za „Intolerance“ je posebno skladao originalnu partituru.
„ ...to je jedna velika saga uz koju može svatko plakati ...“ opisao je Reichenberg emociju koju nam film donosi.
„U filmu je prikazana ljudska netrpeljivost kroz 4 različite priče koje paritura u formi 4-stavčnog koncerta spaja u jednu cjelinu. Putuje pomoću različitih glazbenih fokusa od Babilona (više od 500 godina prije naše ere), doba Isusa (oko 27 godine naše ere), renesanse u Francuskoj (1572) do sasvim moderne američke stvarnosti.
Spoj klasičnog repertoara, renesansnih tonova i moderne harmonije glazbenih nota je karta koji vodi duboko u film.
Glazbeni light-motivi u ovom velikom filmu će nas provesti kroz različite kontraste emocija kao što su ljubav i život kao jednu najveću i sveprisutnu jaku silu kao i patnju koja se provlači u svim pričama ovog filma, te mržnju, netrpeljivot i smrt, emocije koje predstavljaju sve suprotno, kontrast muškog i ženskog principa i na kraju dramatiku i strast jedne osobe nasuprost mase."
Po njegovom mišljenju filmska glazba je glazbeni žanar koji je u poslednjih 20 godina zaista doživio svoj veliki uspon. Hrvatska glazbeno-filmska scena je, kako kaže, ozbiljna scena u kojoj se radi sa profesionalnim orkestrima i glazbenicima. Reichenberg se jako veseli dolasku i susretu sa svima koji vole filmsku povjest i znaju što znači prikazivati velikane kao što je David Wark Griffith.
Split mu je oduvijek bio grad velikog formata, među ostalim i zbog palače cara Diokleciana, pa kaže da je Dioklecian znao za film i filmsku glazbu napravio bi specialno dvoranu samo za kino i još jednu za nijeme filmove. Tamo bi stavio jedan veliki klavir, a uz njega dobro piće ...
Gost - Ivica Ivanišević, novinar, književnik, publicist, autor drama i scenarija, gitarist, humorist,
Film kojeg je odabrao španjolska je crna komedija, snimana za vrijeme Francova režima. Prikazana je na venecijanskom filmskom festivalu, gdje je dobila nagradu FIPRESCI, unatoč protivljanju španjolskog ambasadora koji ga je držao direktnom kritikom sistema. Ivica Ivanišević nije jedini koji smatra da se radi o izvanrednom filmu. Pedro Almadovar ga izdvaja ga među filmovima koji su najviše utjecali na njega. Evo što kaže: „Film je toliko dopadljiv da su cenzori propustili razumjeti njegovu pravu prirodu. Shvatili su da se protivi smrtnoj kazni, koja je tada još bila na snazi u Španjolskoj, tek kada je prikazan u Veneciji i kada je dobio nagradu. Od tog trena, njegovo je prikazivanje bilo onemogućeno. Film je apsolutno remek-djelo. Kad ga danas gledamo, čini se nemoguće da je snimljen 1963. To je izvanredna argumentacija protiv smrtne kazne, maskirana u užitak komedije.“
Ivica je ovaj film prvi i jedini put vidio upravo u splitskoj Kinoteci, prije 8 godina. Ako ste ga tad pogledali, prepoznali ste ga. Ako niste – evo prilike, s uvodnom riječju našeg gosta-urednika.
SECRET ART CINEMA
"Jeste li spremni prepustiti se iznenađenju?
SECRET ARTS CINEMA VAS POZIVA 8. veljače 2017 u 20 sati NA TAJNU PROJEKCIJU I DOGAĐANJE IZNENAĐENJA!
Jedna večer - jedna projekcija: trostruka hrvatska premijera filma, na temu umjetnosti, za kojeg niti ne znate da postoji, no (vjerujte!) želite ga pogledati.
Za vas smo pripremili niz zanimljivih filmova o sjajnim arhitektima, dizajnerima, umjetnicima i zanatlijama. Njihova svjedočanstva i tajne, životni projekti, ideje, želje i strahovi, pretočeni u dugometražni film, stižu na veliko platno.
Pozvani su svi, dolazak je za ljubitelje umjetnosti obavezan, a ulaz slobodan.
VOLIM KREATIVNO!
Potražite nas na FB stranici SECRET ARTS CINEMA ili nam pišite na program@secretartscinema.com" (Secret Arts Cinema)
LADYBIRD
Film kojeg vam donosi u svoje je vrijeme bio nominiran za Oscara, osvojio je Srebrnog lava na festivalu u Veneciji, a danas ga se drži za djelo koje je uvelike utjecalo na francuski novi val.
Glumac koji se pojavljuje u glavnoj ulozi igrao je samo u tom filmu i niti jednom drugom, a inovacija koja je ovaj film učinila potpuno drugačijim od ostalih, je mobilna kamera pričvršćena za snimatelja (Steadicamova baka) koja je omogućila autorima dokumentarističko bilježenje lokacija i života. Istovremeno, omogućila im je i znatno smanjenje troškova produkcije – pošto su okoliš kroz kojeg se glavni lik kreće činili stvarni ljudi i autentični događaji, namjesto skupih kulisa i ukočenih statista.
Radi se rijetko prikazivanom filmu, kojega vrlo vjerojatno niste gledali. Dean je na njega naletio u jednom pariškom kinu kojega posebno voli, jer uvijek ima dobar program (to, kao nekakva pariška Zlatna vrata) i oborio ga je s nogu.
Događanja u Centru Zlazna vrata u sklopu Split spot festivala 2017.
Ulaz je besplatan.
U subotu, 20. svibnja, splitsku kulturnu scenu obogatit će film, koncert i izložba.
U 20 sati u Kinoteci Zlatna Vrata imat ćemo priliku vidjeti i čuti nešto doista originalno.
U Split napokon stiže projekt Spiritual Market – koncertna promocija jazz albuma uz pripadajući art film o putovanju Marka Pola.
Riječ je o predstavljanju jazz albuma Vedrana Ružića, nagrađenog Porinom za najbolji jazz album, i pripadajućeg art filma Johna Karduma i Ire Tomić, koji koegzistiraju istovremeno - film i live bend svirka.
Projekt je inspiriran putovanjima Marka Pola do dalekog istoka koja su prikazana kroz jazz glazbu i art film. Nakon albuma, nastaje prateći film, čija posebnost leži upravo u činjenici da je nastao na temelju glazbe, a ne obratno, te ga autori nazivaju prvim hrvatskim jazz filmom.
Film je apstraktni prikaz putovanja Marka Pola, put koji autori prolaze još jednom u današnjem vremenu, te tako nailaze na granice, rat za naftu, medijsku propagandu, uništenje okoliša, klimatske promjene i siromaštvo koje neobično podsjeća na trenutno stanje u Hrvatskoj, pa je tako i sam Marko Polo u ovom filmu u vremenski distorziranoj ulozi imigranta i izbjeglice. Ovaj eksperimentalni film je poput jazza nastajao često improvizirano i u hodu, naglasak je stavljen na motive, koji su se naknadno spajali u zaokruženu priču.
Idejni začetnik projekta je glazbenik i slikar Vedran Ružić. Na albumu u izdanju Croatia Recordsa uz Ružića na kontrabasu sudjeluju Adriano Bernobic (bubnjevi), Pavle Miljenovic (gitara) i Mario Bocic (tenor sax), dok su film u trajanju cijelog albuma režirali i zajedno s Vedranom osmislili Ira Tomic i John Kardum.
Nakon filma, u izložbenim prostorijama Centra Zlatna Vrata, u 21 sat otvaramo izložbu fotografija „Iz ruke“ Žare Batinovića.
Radi se o fotografijama sa snimanja spotova koje je režirao poznati splitski redatelj Žare Batinović. Autori fotografija su nepoznati, mahom Žarini prijatelji ili asistenti na snimanju.
Žare Batinović, rođen, živi i radi u Splitu.
Po struci mađioničar, al' po zanimanju ipak režiser, najpoznatiji je po glazbenim spotovima koje počinje snimati 90-ih za Daleku obalu, Nenu Belana, a kasnije i Gibonnija, Olivera, TBF, Bajagu, Gorana Baru i Majke, Parni valjak i mnoge druge. Do danas je snimio preko 150 spotova.
Svi Žarini spotovi nastali su s lakoćom i bez puno razmišljanja, zato i jesu tako jedinstveni. Na izložbi će se vidjeti samo djelić duha vremena kada su se stvari radile drugačije i s puno više mota.
Žarina riječ:
"Nigdi na svitu nema ovakvih momenata u kojima san ja odrasta. Kamera Bolex. Na navijanje. Max duzina kadra oko 23 sekunde. Vječna štoperica u ruci kojom bi mirija dužinu snimljenog kadra radi štednje filma. Štedilo se na svemu i prema svemu se odnosilo kao prema blagu. Po spotu san ima od 10 do 40 min filmske vrpce. Gotovo sva snimanja su napravljena sa 2 čovika u ekipi. Snimatelj Boris Poljak i ja. Nema nikoga više. Ni pomoćnika. Ni šminke. Ni kostima. Ni starlete. Danas kad ovo gledan san jebeno ponosan al još više zbunjen. Ponosan šta san iz ovoga ostavio u nasljeđe vrhunske spotove. Spotove koji su mnogima nešto značili u nekom trenutku njihovih života... Gotovo da nema sedmice a da mi neko ne uleti sa zahvaljivanjem radi tog i tog spota. Tu je moja pobjeda i moj cilj, da doprem do onoga ispred ekrana. I izgleda da jesam. A zbunjen jer nikako ne mogu povezat kako san išta uspija snimit u uvjetima u kojima san radija a kamoli snimit onoliku količinu kvalitetnih spotova. Spotova koji danas izgledaju jos moćnije nego onda kad su nastajali. Žao mi je ako budem nekog razočara jer nije dobija oni holivudski „making of“. Ja osobno nebi ni jednu od ovih situacija minja za sve holivude i bolivude."
Utorak, 27. lipnja 2017.
10:00 – 11:30 Predavanje: GALERIJA FIKTIVNE STVARNOSTI
Izlet krajolikom gdje stvarnost postaje umjetna, a umjetno postaje stvarnost. U ulozi vodiča pojavit će se Jan Gogola ml., redatelj, urednik scenarija i pedagog s praškog fakulteta FAMU, gdje predaje na odsjecima dokumentarnog i igranog filma. Tijekom te imaginarne šetnje prikazat će se kratki isječci iz filmova, na nekima od kojih je Gogola i surađivao, koji prikazuju fluidnu granicu između stvarnosti i fikcije.
12:00 – 13:30 Predavanje: BILJEŠKE O PREDSTAVLJANJU TRAILERA
Kako odabrati ispravan pristup i predstaviti bit filma, vaše autorske vještine i emocionalno uključiti publiku i/ili donositelje odluka prilikom gledanja trailera? Voditelji radionica Ivana Pauerová Miloševićová, Filip Remunda, Iikka Vehkalahti, i Mikael Opstrup podijelit će vlastite ideje i iskustva iz različitih perspektiva predstavljanja trailera.
21:00 Filmska projekcija: HOMO SAPIENS (94 min, režija: Nikolaus Geyrhalter, Švicarska/Njemačka/Austrija, 2016.)
Homo Sapiens je film o ograničenosti i fragilnosti ljudskog života i kraju industrijskog doba te kako će se to odraziti na pojedinca.
Projekciju će predstaviti redatelj filma.
Srijeda, 28. lipnja 2017.
10:00 – 11:30 Masterclass: NIKOLAUS GEYRHALTER
Filmovi austrijskog redatelja Nikolausa Geyrhaltera poznati su po preciznoj slikovnosti koja publici omogućava da sama stvori uvide i donese zaključke. Ritam, tempo i zvuk važne su sastavnice njegova rada koje naglašavaju cjelovitost filmskog doživljaja. U svome će masterclassu Nikolaus Geyrhalter predstaviti upravo te elemente svog rada i dočarati nam svoj jedinstven pogled na svijet.
17:00 – 18:30 Predavanje: ON VIDI, ALI GA SE NE ČUJE (NE)VIDLJIVOST DOKUMENTARNOG SNIMATELJA
Uloga snimatelja u dokumentarnoj kinematografiji, osobito u 'opservacijskom' žanru, nedovoljno je istražena, a važna tema. Osjetljiv trokut redatelj-lik-ekipa (točnije, snimatelj) odlučit će kako će se u stvarnosti odigrati neki prizor te kako će gledatelj doživjeti tu 'stvarnost'. Predavanje će održati iskusni snimatelj i direktor fotografije Philipe Bellaiche.
PARALELNI PROGRAM:
17:00 – 18:30 PRIMJER IZ PRAKSE HRVATSKE MANJINSKE DOKUMENTARNE KOPRODUKCIJE
Producent Siniša Juričić podijelit će svoja iskustva s dokumentarnih projekata na kojima je radio kao manjinski koproducent. Strategije, prednosti, prilike, kao i moguće zamke manjinskih koprodukcija s Hrvatskom.
21:00 filmska projekcija: SREĆA (75 min, režija: Thomas Balmès, Francuska/Finska, 2014.)
Peyangki je osamljeni 80-godišnji redovnik koji živi s majkom u zabačenom selu u Butanu. Uskoro će u selo doći televizija. Peyangki s ujakom odlazi na trodnevni put u glavni grad, gdje će kupiti televizor i otkriti svjetla grada. No donosi li televizija sreću?
Projekciju će predstaviti redatelj filma.
Četvrtak, 29. lipnja 2017.
15:30 – 17:00 Masterclass: THOMAS BALMÈS
Nagrađivani redatelj i producent Thomas Balmès, čiji se filmovi često bave univerzalnim temama, predstavit će svoju filmsku metodologiju s posebnim naglaskom na vlastitu opservacijsku metodu. Na primjerima filmova Sreća i Babies Thomas Balmès objasnit će kako kreirati pripovjednu strukturu uz pomoć vizualnog jezika. Masterclass će moderirati glavni voditelj radionice Ex Oriente, Iikka Vehkalahti.
19:30 Filmska projekcija: HOUSTONE, IMAMO PROBLEM! (98 min., režija: Žiga Virc, Slovenija/Hrvatska/Njemačka/Češka/Katar, 2016.)
Međunarodna hladnoratovska zavjera, deklasificirani povjerljivi dokumenti i tajni dogovor Johna F. Kennedyja i jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita samo su vrh ledene sante u dojmljivom redateljskom prvijencu Žige Virca.
Projekciju će predstaviti redatelj filma.
Petak, 30. lipnja 2017.
15:00 – 16:00 Predavanje: ULOGA JAVNIH TELEVIZIJA U DOKUMENTARNOM FILMU
… i kako im pristupiti. Producentica Simone Baumann i bivši vanjski urednik na YLE-u Iikka Vehkalahti podijelit će svoja iskustva u dinamici odnosa između nezavisnog producenta i javne televizije.
16:30 – 18:00 PRIMJER IZ PRAKSE: HOUSTONE, IMAMO PROBLEM!
Redatelj Žiga Virc i producent Siniša Juričić predstavit će praktični primjer dokumentarnog filma Houstone, imamo problem! te se koncentrirati na posebnu tehniku kombiniranja fikcije i stvarnosti kako bi se otkrile neke istine ili privukla pažnja na određene aspekte društva ili nas samih kojih možda nismo svjesni. Žiga Virc također će govoriti o izazovima snimanja doku-fikcije i procesu nastanka jednog takvog filma.
GOSTOVANJE
GOSTOVANJE
GOSTOVANJE
PROMOCIJA: IBRAHIM DURAKOVIĆ „ROB BOŽJI SIN BOSANSKI“ / promotor Stjepan Lapenda / glazba Lana Ćebo (KULTURNO DRUŠTVO BOŠNJAKA „PREPOROD)
Udruga ALUMNI EF Split ( Udruga diplomiranih studenata Ekonomskog fakulteta u Splitu) organizira projekciju dokumentarnog filma Michael Moorea "Gdje je slijedeća invazija" za članove, prijatelje i sve zainteresirane. Ulaz slobodan.
Uvodničar: Vlado Ercegović, voditelj Kinoteke
U RALJAMA MODNE KONFEKCIJE
Tematski filmski program Secret Arts Cinema u prethodnim je izdanjima predstavio slavnu dansku zgradu Osmicu i njene stanare, potom fotografski svijet Petera Lindbergha, a onda i neumornu balerinu Maiko i njeno balansiranje između majčinstva i karijere. Ovaj put nas je nadahnula modna dizajnerica čije kreacije malo tko poznaje, a još manje njih uistinu i odijeva. Svejedno, svojim je nepokolebljivim inzistiranjem na shvaćanju što uistinu znači svijet mode i tekstilne industrije zagrebla dublje i šire u pore suvremenog društva no velika većina njenih kolegica i kolega.
Na splitskoj projekciji upoznat ćemo rad modnog dvojca Arileo te onaj Katarine Popović Cvitković (Karin Design), a pridružit će im se i Ana Kujundžić koja je dobar dio karijere posvetila eksperimentalnim pristupima pri izradi tkanina.
Program Secret Arts Cinema u organizaciji udruge Pari Pikule posvećen je filmovima i popratnim događanjima koji slave kreativnost, odnosno tematiziraju rad arhitekata, dizajnera, umjetnika i zanatlija. Riječ je o filmsko-umjetničkoj avanturi koja podrazumijeva da gledatelji ne znaju naslov filma sve do početka projekcije. Cilj programa je otkrivanje magičnog svijeta kreativnosti uz filmove i popratna događanja, a osim u kinima održava se i kao pop-up event na nizu alternativnih lokacija.
Secret Arts Cinema realiziran je uz podršku Hrvatskog audiovizualnog centra, Kune Zlatice i Kolorklinike te u suradnji s Art-kinom Croatia, Kinom Gaj, Kinom Tuškanac, Kinom Urania, Kinom Valli i Kinotekom Zlatna vrata.
VOLIM KREATIVNO! program@secretartscinema.com
MARINA ABRAMOVIĆ: THE ARTIST IS PRESENT
Marina Abramovic: The Artist is Present, 2012. Matthew Akers, Jeff Dupre, 106 min. US
Marinu Abramović zovu "bakom performansa", iako je ona vrlo mladolika u ovom fascinantnom, vizualno svježem dokumentarnom portretu koji je snimio Matthew Akers. Film prati glasovitu retrospektivu Abramovićkinih radova u MOMA-i, održanu 2010. godine. Ta umjetnica rođena u Srbiji, još je 1970-ih godina stvarala djela koja se bave ograničenjima i predodžbama tijela, a koja su već odavno postala dio modernog umjetničkog kanona. Ipak, ona i dalje, s energijom sportaša, proširuje granice performansa. Dobivši jednogodišnji pristup svemu što ona radi, Akers prikazuje mnoge strane Marine Abramović dok postavlja svoja djela u MOMA-i. Predstava u muzeju, pod naslovom „Umjetnica je prisutna“ bila je maratonski spektakl u kojem se Abramovićeva suočavala sa svakim pojedinačnim posjetiteljem u tišini, stječući usput sve više obožavatelja. Akersova kamera snima je i dok glamurozno pozira za modne časopise, dok poput gurua pomaže mladim umjetnicima u rekonstruiranju njezinih ranih radova, dok bolesna leži u krevetu i liječi se kromatskim terapijama, dok kuha tjesteninu u kuhinji, dok se ponovno emotivno povezuje sa svojim bivšim umjetničkim i životnim partnerom Ulayem.
http://www.imdb.com/title/tt2073029/?ref_=fn_al_tt_1
Predavanje "Kako postići kvalitetan suživot sa psom: što moram znati i gdje najčešće griješim?" (5.3. u 19.00) namjenjeno je svim vlasnicima pasa i onima koji bi to željeli biti. Predavačica Ana Bakašun, profesorica i kinologinja iz Kluba sportskih pasa Split, dotaknut će se mnogih zanimljivih tema vezanih uz način komunikacije pasa, modele i procese njihovog učenja, te doživljavanja svijeta oko sebe. Stvari su to razumijevanje kojih je preduvjet za zadovoljstvo u ljudsko-psećem odnosu.
Predavanje je besplatno u smislu da vam za njega nećemo tražiti da platite išta u novcu, ali ćemo vas zamoliti da sa sobom donesete donaciju u psećoj hrani ili bilo kakvoj drugoj potrepštini koja može razveseliti pse za koje brinu volonteri udruge Sehaliah. U ova hladna vremena, dobro dođu i deke, a nećemo odbiti ni zdjelicu, transporter, ležaj ili nešto slično što vam je doma možda višak. Ako pak nemate ni psa ni ambiciju da ga uskoro udomite, ali ipak želite pomoći, svaka i najmanja donacija puno znači. Volonteri brinu o psima bez vlasnika, pružaju im privremeni dom, pružaju im svu skrb koja im je potrebna, i najvažnije... ljubav i vrijeme. Pomozimo im da to nastave raditi.
https://www.facebook.com/UdrugaSehaliah/
#love#true bond#help#zlatnavrata#split
U okviru Mjeseca Frankofonije u utorak 20.03.2018., zapocinje tjedan frankofonih filmova u Kinoteci Zlatna vrata.
Prvi film na programu je marokanski: "Rock the Casbah", 2013. (Laila Marrakchi) - utorak 20.03.2018. u 20.15 sati. Pola sata prije projekcije na cocktail s cajem od mente i tradicionalnim kolacima.
Raspored projekcija:
UTO 20.3. 20.15 2018. ROCK THE CASBAH, 2013.
SRI 21.3. 20.15 CRVENI KRUG / Le cercle rouge, 1970.
ČET 22.3. 20.15 CORPORATE, 2017.
PET 23.3. 20.15 TAMARA, 2016.
SUB 24.3. 20.15 TAŠTINA / La Vanité, 2015.
Filmski klub kinoteke Zlatna vrata
Vrijeme održavanja: Svaki posljednji utorak u mjesecu u 20.00, svaki mjesec osim srpnja i kolovoza.
Opis programa: Program se bazira na ideji da jedna javnosti znana osoba, ne nužno vezana za filmsku djelatnost, publici predstavlja film po svom izboru. Izbor naslova, kao i izlaganje koje mu prethodi, temelji se na osobnoj priči vezanoj uz njega, i publici prezentira neku vrstu intimne filmske povijesti.
Niz je načina na koji je medij filma uklopljen u nečiju privatnu biografiju, bilo kroz povezanost uz neki životni period, uspomenu na prve filmske fascinacije, izlaske i konverzacije s ljudima koji su mu/joj mnogo značili, kao nadahnuće za neki potez ili razmišljanje koji su se kasnije u životu pokazali značajnima. Takva se priča razvija kroz uvodno izlaganje, u kojem izbornik „otkriva“ film, izdvaja elemente koji su ga naveli da baš njega odabere, i povezuje te elemente sa vlastitim iskustvom i razmišljanjima. Publika je slobodna postavljati pitanja i nakon izlaganja i nakon pogledanog filma. Dijaloška forma se ohrabruje od strane organizatora i izbornika.
Izbornik može biti bilo koja javnosti znana osoba, kako iz područja kulturnih djelatnosti, tako i politike, znanosti, sporta, gospodarstva... pod uvjetom da je filmofil i ima volje i sposobnosti da publici u formi slobodne (ne čitane) priče prenese svoja iskustva, ljubavi i znanja vezana uz temu večeri.
Program je započeo u listopadu 2016., gostovanjem novinara i književnika Predraga Lucića, svima znanog kao jednog od urednika Feral Tribunea, a manje poznatog kao filmofila i filmskog znalca.
ODOKA: BRACO DIMITRIJEVIĆ
Braco Dimitrijevic: Louvre is my studio, street is my museum, 2008. Gordana Brzović, 93 min.
Kao jedan od pionira konceptualne umjetnosti u svijetu Braco Dimitrijević je krajem šezdesetih godina prvi počeo prakticirati korištenje širokog spektra umjetničkih medija od tradicionalnih materijala poput mramora i bronce do onih tada novih kao što su fotografija, video i tekst...
Svojim stvaralaštvom Dimitrijevic je doprinio radikalnoj promjeni umjetničkog stvaralaštva i muzeološke prakse u paradigmu kakvu danas poznajemo i živimo.
Braco Dimitrijević (Sarajevo, 1948.) održao je 1958. godine prvu samostalnu izložbu u dobi od 10 godina. Od 1968. do 1971. studirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a od 1971. - 1973. postdiplomske studije na St Martin's School of Art u Londonu. Njegovi su radovi u zbirkama najprestižnijih muzeja i privatnih zbirki na svijetu. Dimitrijević izlaže globalno, a živi u Parizu.
PREMIJERA FILMA "VIVA LUDEŽ" I PROMOCIJA ČETVRTOG IZDANJA KNJIGE "SMIJEH SLOBODE"
19:15 satiPosljednji broj glasila hrvatskih anarhista, protestanata i heretika objavljen je 20. lipnja 2008. Na naslovnici zaključnog broja našla se fotografija Charlieja Chaplina u ulozi „Skitnice“ popraćena proročanskim riječima „Put pod noge“. U međuvremenu su tisuće hrvatskih građana preuzele Chaplinovu ulogu te s motom „put pod noge“ napustile Hrvatsku u potrazi za boljim životom. O Feralu se pak otkako ga nema i dalje govori, i dalje se piše, i dalje je relevantan, te na koncu, umjesto da nestane, on stoji kao dokument jednoga vremena koje nikako ne prestaje. Film "Viva Ludež: Razgovor s trojicom od Ferala" donosi ono što mu naslov otkriva: razgovor s Viktorom Ivančićem, Predragom Lucićem i Borisom Dežulovićem, pokretačima i zaštitnim licima političko-satiričkog lista koji je obilježio medijsku scenu izvan okvira nacionalnih granica. Feral Tribune je tijekom svojeg trajanja bio kontinuirani komentator političkih, društvenih, gospodarskih i kulturnih zbivanja u Hrvatskoj. Istovremeno je bio bespoštedni demistifikator državotvornih ideologema, savjesni izvjestitelj ratnih zbivanja, denuncijator kriminogenih radnji u procesima privatizacije i uopće tranzicije te neprikosnoveni satiričar malformacija našeg društva. O svemu su tome, i koječemu drugom, autori filma razgovarali s trojicom od Ferala, koji su i pred kamerama pokazali ono što su odavno dokazali u svojim tekstovima – da su neprikosnoveni predstavljači rableovštine te potvrdili riječi Waltera Benjamina, prema kojemu „Nema boljeg ishodišta mišljenju od smijeha“. Uvod u film dat će Marina Baničević i Saša Stanić.
Prije filma bit će predstavljeno četvrto izdanje knjige "Smijeh slobode", posvećeno nedavno preminulom Predragu Luciću. Knjiga će ovaj put izaći na čak 720 stranica, a osim kazala u kojem se nalazi više od 500 imena, tu će se naći i ponešto novog materijala. Na promociji će biti prisutan i njezin autor Boris Pavelić.
Na drugom predavanju (u sklopu ciklusa predavanja o raznoraznim nedoumicama i pitanjima koje muče vlasnike pasa a i one koje to namjeravaju postati) "Kako uči moj pas?" Ana Bakašun, prof. govorit će o metodama i procesima učenja kod pasa, o preduvjetima za uspješnu obuku i o metodama i tehnici podučavanja.
Možda smatrate da je vaš pas neposlušan ili da ne zna sve ono što bi mu omogućilo kvalitetan suživot sa ljudima, možda se pitate trebate li s njim u školu ili ga možete podučavati sami. No, da bismo psu nešto objasnili i nešto ga poučili, moramo razumjeti način na koji psi uče svijet oko sebe te znati ponešto i o procesima učenja i podučavanja, o metodama i tehnikama koje možemo primijeniti. Na predavanju ćemo, kroz primjere iz prakse, razgovarati o različitim načinima savladavanja 'gradiva' koje zadajemo našim psima i o problemima na koje neminovno
nailazimo tijekom poduke.
događaj
događaj
Odabrao/la umjesto Đele Hadžiselimovića
Vrijeme održavanja: Svaki posljednji utorak u mjesecu u 20.00, svaki mjesec osim srpnja i kolovoza.
Opis programa: Program se bazira na ideji da jedna javnosti znana osoba, ne nužno vezana za filmsku djelatnost, publici predstavlja film po svom izboru. Izbor naslova, kao i izlaganje koje mu prethodi, temelji se na osobnoj priči vezanoj uz njega, i publici prezentira neku vrstu intimne filmske povijesti.
Niz je načina na koji je medij filma uklopljen u nečiju privatnu biografiju, bilo kroz povezanost uz neki životni period, uspomenu na prve filmske fascinacije, izlaske i konverzacije s ljudima koji su mu/joj mnogo značili, kao nadahnuće za neki potez ili razmišljanje koji su se kasnije u životu pokazali značajnima. Takva se priča razvija kroz uvodno izlaganje, u kojem izbornik „otkriva“ film, izdvaja elemente koji su ga naveli da baš njega odabere, i povezuje te elemente sa vlastitim iskustvom i razmišljanjima. Publika je slobodna postavljati pitanja i nakon izlaganja i nakon pogledanog filma. Dijaloška forma se ohrabruje od strane organizatora i izbornika.
Izbornik može biti bilo koja javnosti znana osoba, kako iz područja kulturnih djelatnosti, tako i politike, znanosti, sporta, gospodarstva... pod uvjetom da je filmofil i ima volje i sposobnosti da publici u formi slobodne (ne čitane) priče prenese svoja iskustva, ljubavi i znanja vezana uz temu večeri.
Program je započeo u listopadu 2016., gostovanjem novinara i književnika Predraga Lucića, svima znanog kao jednog od urednika Feral Tribunea, a manje poznatog kao filmofila i filmskog znalca...
koji će se održati 19. svibnja 2018. (od 9.30 do 13.30 sati)
u Kinoteci Zlatna vrata (Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata), Dioklecijanova 7, Split
RASPORED
9.30 –10.30 RAZVIJANJE OKA PROMATRAČA: PREMA VIZUALNOJ MEDIJSKOJ PISMENOSTI mr. Sc. Mirko Petrić
10.40 –12.00 POZICIJE MOĆI GLOBALNIH INTERNETSKIH KOMPANIJA dr.sc. Pasko Bilić i doc.dr.sc. Krešimir Krolo
12.00 – 12.30 pauza za kavu
12.30 – 13.30 VIJEST KAO PROIZVOD Damir Pilić
(nakon odslušanog seminara izdaje se potvrda o sudjelovanju na istom)
TRI SU OSNOVNA SADRŽAJNA SEGMENTA
Vizualna komunikacija u medijima - mr. Sc. Mirko Petrić govorit će o ambivalentnosti fotografije kao nositeljice medijske poruke.
Internetska informacija, o kojoj će nam govoriti dr. sc. Paško Bilić s Instituta za razvoj i međunarodne odnose i doc. dr. sc. Krešimir Krolo sa zadarskog Odjela za sociologiju s temom o pozicijama moći globalnih internetskih kompanija koja se, dakako, odražava i na informacije koje nam donose.
Vijest kao bazična narativna forma – Damir Pilić, novinar i urednik objasnit će kako čak ni vijest, kao najšturija novinarska forma, nije savršeno objektivna kategorija.
Izlaganja se temelje na primjerima iz prakse i egzaktnim istraživanjima i utoliko predstavljaju zanimljiv sadržaj za širu publiku, no iznimno su važna upravo za one koji na dnevnoj bazi rade s djecom i mladima.
SAŽECI
mr. sc. Mirko Petrić Odjel za sociologiju, Sveučilište u Zadru
RAZVIJANJE OKA PROMATRAČA: PREMA VIZUALNOJ MEDIJSKOJ PISMENOSTI Izreka prema kojoj je "ljepota u oku promatrača" pojavila se u antičkoj Grčkoj u 3. stoljeću prije naše ere, a u povijesnim razdobljima koja su slijedila prilagođavala je nijanse svog značenja dominantnim intelektualnim i medijskim temama. Izlaganje se bavi načelima koja bi danas trebalo primijeniti u nastavnom procesu da bi se razvilo "oko promatrača" sposobno nositi se s medijskim sadržajima koji se vizualno izručuju. Vizualne poruke često se ne prepoznaju kao zasebne i važne a presudno utječu na oblikovanje pojedinčeva pristupa svijetu. Cilj nastavnog procesa, u različitim predmetima, trebao bi biti razvijanje sposobnosti samostalnog interpretiranja vizualnih poruka te kompetentne procjene i izbora medijskih kanala kojima nam pristižu.
dr.sc. Pasko Bilić znanstveni suradnik, Institut za razvoj i međunarodne odnose doc.dr.sc. Krešimir Krolo Odjel za sociologiju, Sveučilište u Zadru
POZICIJE MOĆI GLOBALNIH INTERNETSKIH KOMPANIJA Globalnim širenjem mrežne infrastrukture raste ekonomska i politička vrijednost podataka koji cirkuliraju internetom. Tvrtke koje se bave proizvodnjom i distribucijom informacija i znanja postaju najprofitabilnije tvrtke u smislu vrijednosti njihovih burzovnih dionica. Apple, Alphabet (Google), Amazon, Microsoft i Facebook postaju oligopol koji kontrolira brojne aktivnosti internetskih korisnika: mrežno pretraživanje, društveno umrežavanje, e-trgovinu, mobilnu telefoniju i računalne operativne sustave. Podatci (eng. data) postaju glavni resurs novog tipa
kapitalizma), a računalni algoritamski sustavi osnovni alati valorizacije podataka, stvaranja viška vrijednosti i ostvarivanja profita. U ovom će se predavanju istražiti pozicija moći globalnih internetskih tvrtki. Prvo, prikazat će se načini stvaranja prihoda od digitalnih podataka internetskih korisnika. Drugo, analizirat će se digitalna tržišta u Europskoj uniji i Hrvatskoj. Treće, analizirat će se navike internetskih korisnika u Hrvatskoj. Pritom ćemo se posebice osvrnuti na održivost lokalne digitalne industrije, kvalitetu i vjerodostojnost informacija koje se mogu pronaći na hrvatskim internetskim portalima te informiranost građana o ključnim društvenim temama.
Damir Pilić novinar i urednik
VIJEST KAO PROIZVOD Informacija koju novina nudi nije lista činjenica i događaja, već mozaik riječi i fotografija. Čak i puka vijest, kao bazična novinska forma, nije sasvim objektivna kategorija, već proizvod oblikovan kroz komercijalne i ideološke strukture, informacija koja, između ostalog, odgovara narativnom diskursu novinskog medija. Postoji li, uopće, nepristrana vijest, odnosno tzv. objektivna istina, složenica koja ima svoju ulogu u novinarskoj praksi, ali u širem kontekstu predstavlja tek dio pozitivističkog mita o postojanju jednog, jedinog “stvarnog svijeta” koji je izvor neupitnih činjenica. Sam izbor nekog fakta među neizmjernom količinom mogućih fakata za posredovanje slike stvarnosti, istog čini vrijednosno opterećenim. Svaka selekcija automatski je pripisivanje vrijednosti. A novina nema izbora. Ona mora biti selektivna, i to mora biti selektivna prema prevladavajućim mjerilima društva u kojem nastaje, prema mjerilima vlasnika novine, odnosno urednika i novinara, otvarajući uvijek samo jedan od niza mogućih prozora u svijet. To nije nešto što se da izbjeći, ali je nešto što se mora razumjeti.
Predavač, Ana Bakašun, prof.
Moj pas laje, raskopava vrt, reži na goste, ganja mačke, maltretira druge pse, krade hranu sa stola, uništava namještaj... Mogli bismo nabrojiti još mnogo nepoželjnih ponašanja koja naši psi svakodnevno upražnjavaju i kidaju nam živce. Možemo li ih preodgojiti? Koje su nam metode i tehnike na raspolaganju i možemo li se nadati uspjehu? Kroz primjere iz prakse ćemo prikazati različite načine preoblikovanja ponašanja, a bit će i vremena za vaša pitanja.
Vrijeme održavanja: Svaki posljednji utorak u mjesecu u 20.00, svaki mjesec osim srpnja i kolovoza.
Opis programa: Program se bazira na ideji da jedna javnosti znana osoba, ne nužno vezana za filmsku djelatnost, publici predstavlja film po svom izboru. Izbor naslova, kao i izlaganje koje mu prethodi, temelji se na osobnoj priči vezanoj uz njega, i publici prezentira neku vrstu intimne filmske povijesti.
Niz je načina na koji je medij filma uklopljen u nečiju privatnu biografiju, bilo kroz povezanost uz neki životni period, uspomenu na prve filmske fascinacije, izlaske i konverzacije s ljudima koji su mu/joj mnogo značili, kao nadahnuće za neki potez ili razmišljanje koji su se kasnije u životu pokazali značajnima. Takva se priča razvija kroz uvodno izlaganje, u kojem izbornik „otkriva“ film, izdvaja elemente koji su ga naveli da baš njega odabere, i povezuje te elemente sa vlastitim iskustvom i razmišljanjima. Publika je slobodna postavljati pitanja i nakon izlaganja i nakon pogledanog filma. Dijaloška forma se ohrabruje od strane organizatora i izbornika.
Izbornik može biti bilo koja javnosti znana osoba, kako iz područja kulturnih djelatnosti, tako i politike, znanosti, sporta, gospodarstva... pod uvjetom da je filmofil i ima volje i sposobnosti da publici u formi slobodne (ne čitane) priče prenese svoja iskustva, ljubavi i znanja vezana uz temu večeri.
Program je započeo u listopadu 2016., gostovanjem novinara i književnika Predraga Lucića, svima znanog kao jednog od urednika Feral Tribunea, a manje poznatog kao filmofila i filmskog znalca.
KOMUNIKACIJSKI LABORATORIJ
Vrijeme održavanja: Svaki posljednji utorak u mjesecu u 20.00, svaki mjesec osim srpnja i kolovoza.
Opis programa: Program se bazira na ideji da jedna javnosti znana osoba, ne nužno vezana za filmsku djelatnost, publici predstavlja film po svom izboru. Izbor naslova, kao i izlaganje koje mu prethodi, temelji se na osobnoj priči vezanoj uz njega, i publici prezentira neku vrstu intimne filmske povijesti.
Niz je načina na koji je medij filma uklopljen u nečiju privatnu biografiju, bilo kroz povezanost uz neki životni period, uspomenu na prve filmske fascinacije, izlaske i konverzacije s ljudima koji su mu/joj mnogo značili, kao nadahnuće za neki potez ili razmišljanje koji su se kasnije u životu pokazali značajnima. Takva se priča razvija kroz uvodno izlaganje, u kojem izbornik „otkriva“ film, izdvaja elemente koji su ga naveli da baš njega odabere, i povezuje te elemente sa vlastitim iskustvom i razmišljanjima. Publika je slobodna postavljati pitanja i nakon izlaganja i nakon pogledanog filma. Dijaloška forma se ohrabruje od strane organizatora i izbornika.
Izbornik može biti bilo koja javnosti znana osoba, kako iz područja kulturnih djelatnosti, tako i politike, znanosti, sporta, gospodarstva... pod uvjetom da je filmofil i ima volje i sposobnosti da publici u formi slobodne (ne čitane) priče prenese svoja iskustva, ljubavi i znanja vezana uz temu večeri.
Program je započeo u listopadu 2016., gostovanjem novinara i književnika Predraga Lucića, svima znanog kao jednog od urednika Feral Tribunea, a manje poznatog kao filmofila i filmskog znalca.
Film i diskusija
12.00-14.00
edran Romac je dipl. socijalni radnik i predani aktivist za prava životinja koji već godinama osvaja svojim snažnim i nadahnutim predavanjima koja ulaze u kategoriju onih koja se ne smiju propustiti i koja se s nestrpljenjem iščekuju. Vedran po prvi put gostuje u Splitu (Zlatna vrata, dvorana na 1. katu). Ulaz je besplatan. Pozovite svoje prijatelje!
Predavanje „NEVIDLJIVI LJUDI, NEVIDLJIVE ŽIVOTINJE“ govori o tome kako životinje žive u našoj ljudskoj kolektivnoj svijesti te kako su njihovi životi i njihove kolektivne sudbine određene njom, prezentirajući tri tragična modela odnosa prema životinjama u prehrambenoj industriji, vezana uz tri „strateške“ namirnice – meso, mlijeko i jaja.
No, predavanje ne govori samo o mijenjanju odnosa prema životinjama iz kuta moralnosti i etike, već i o tome kako je prva stepenica naše ljudske promjene prema svemu što nas okružuje, a osobito našeg međusobnog, ljudskog odnosa, upravo promjena odnosa prema njima, životinjama.
Predavanje je usmjereno na pojedinca na motivirajući način i prikazuje suosjećanje i empatiju kao put osobne promjene i osobnog rasta, u čemu osobna priča samog predavača također ima bitnu ulogu.
„S čežnjom promatramo Svemir u potrazi za drugim inteligentnim oblicima života dok smo u isto vrijeme okruženi tisućama životnih oblika čiju svjesnost, sposobnosti i subjektivna iskustva još nismo počeli shvaćati, niti cijeniti.“ Will Tuttle, Hrana za mir
Budimo promjena koju želimo vidjeti.
ŽIVOTOPIS
Vedran Romac, rođen 1972., dipl. socijalni radnik, s dvadesetogodišnjim iskustvom rada s djecom i mladima s poremećajima u ponašanju, aktivan od 2009. kao predavač u raznim temama iz područja prava životinja, te drugim aktivnostima unutar tog područja.
Dražen Vega
FILMSKI KLUB: ODABRALA UMJESTO ĐELE HADŽISELIMOVIĆA... JADRANKA KOSOR
20:15 satiFilmski klub kinoteke Zlatna vrata
Vrijeme održavanja: Svaki posljednji utorak u mjesecu u 20.00, svaki mjesec osim srpnja i kolovoza.
Opis programa: Program se bazira na ideji da jedna javnosti znana osoba, ne nužno vezana za filmsku djelatnost, publici predstavlja film po svom izboru. Izbor naslova, kao i izlaganje koje mu prethodi, temelji se na osobnoj priči vezanoj uz njega, i publici prezentira neku vrstu intimne filmske povijesti.
Niz je načina na koji je medij filma uklopljen u nečiju privatnu biografiju, bilo kroz povezanost uz neki životni period, uspomenu na prve filmske fascinacije, izlaske i konverzacije s ljudima koji su mu/joj mnogo značili, kao nadahnuće za neki potez ili razmišljanje koji su se kasnije u životu pokazali značajnima. Takva se priča razvija kroz uvodno izlaganje, u kojem izbornik „otkriva“ film, izdvaja elemente koji su ga naveli da baš njega odabere, i povezuje te elemente sa vlastitim iskustvom i razmišljanjima. Publika je slobodna postavljati pitanja i nakon izlaganja i nakon pogledanog filma. Dijaloška forma se ohrabruje od strane organizatora i izbornika.
Izbornik može biti bilo koja javnosti znana osoba, kako iz područja kulturnih djelatnosti, tako i politike, znanosti, sporta, gospodarstva... pod uvjetom da je filmofil i ima volje i sposobnosti da publici u formi slobodne (ne čitane) priče prenese svoja iskustva, ljubavi i znanja vezana uz temu večeri.
Program je započeo u listopadu 2016., gostovanjem novinara i književnika Predraga Lucića, svima znanog kao jednog od urednika Feral Tribunea, a manje poznatog kao filmofila i filmskog znalca...
Udruga Dalmatinski potrošač Split, Centar za mirenje medijaciju i razvoj komunikacija Split, i Ekonomsko birotehnička škola Split, pozivaju na konferenciju o savjetovanju potrošača i mirenju u potrošačkim sporovima. Cilj je konferencije približiti građanima postupke mirenja, i omogućiti njihovu praktičnu primjenu, prvenstveno u potrošačkim, ali i ostalim sporovima. Svoja iskustva u savjetovanju potrošača i postupcima mirenja predstaviti će predavači: dr. sc. Vanja Bilić (Ministarstvo pravosuđa, član Hrvatske udruge miritelja), Martina Meglić (Europski potrošački centar Hrvatska) i Ines Budrović (Hrvatska gospodarska komora).
Zlatna vrata i Festival mediteranskog filma Split organiziraju projekciju filma "Priče s asfalta" prihod od koje će biti proslijeđen udruzi "Deseti život". Riječ je o volonterima koji brinu o uličnim životinjama, priskaču im u pomoć kada su ozlijeđene, gladne ili bolesne, steriliziraju ih, udomljavaju, ukratko, poklanjaju im svoje vrijeme, svoj prostor, a počesto i svoj novac. Ovo je sjajna prilika da se podružimo, pogledamo dobar, duhovit film, i usput pomognemo pokriti bar dio stalno rastućih veterinarskih troškova.
Što se filma tiče, nismo ga odabrali slučajno. Priče s asfalta priče su o isprepletenim sudbinama i onome što nas čini ljudskim bićima: manama, vrlinama, snovima i nadama. Zgrada u planskom naselju. Jedan pokvaren lift. Tri susreta. Šest lica. Hoće li Sternkowitz ustati iz invalidskih kolica kako bi se udvarao medicinskoj sestri iz noćne smjene? Hoće li usamljeni tinejdžer pronaći ulogu za pomalo zaboravljanu glumicu iz 80-ih? Što će biti s astronautom kojeg je nakon povratka na Zemlju udomila gospođa Hamida? U glavnim su ulogama Isabelle Huppert, Gustave Kervern i Valeria Bruni Tedeschi.
Seriju predavanja o mitskoj 1968. (Inoslav Bešker, Zlatko Gall, Hrvoje Klasić, Aleksandar Glavaš) privodimo kraju gostovanjem Jurice Pavičića koji će nas vratiti u filmsku '68.
Splitska ekskluzivna premijera talijanskog filma Taranta on the Road/ Tarantula na putu održat će se 22. studenog 2018. u 20.15 sati u Kinoteci Zlatna vrata!
Film Taranta on the road, u prijevodu Tarantula na putu, donosi priču o Amiri i Tareku, tuniškim migrantima koji su se našli na talijanskoj obali netom nakon Arapskog proljeća. U potrazi za prijevozom do Francuske susreću lokalni bend koji svoju sreću traži na festivalima i vjenčanjima. Članovi benda ih dožive kao bračni par koji očekuje bebu i odluče im pomoći.
Putovanje, strah, ljubav prema glazbi, neizvjesna budućnost i želja za uspjehom je ono što ih povezuje u iskustvu koje će ih zauvijek promijeniti. Smijeh i suze zagarantirani!
TARANTA ON THE ROAD / TARANTULA NA PUTU
Salvatore Allocca I 2017 I Italija I Marvin Film Partners, Emma Film, Vega’s Project I Igrani I 80 min
Projekcija je u sklopu tematskog programa Secret Arts Cinema koji prikazuje filmove o umjetnosti, dizajnu, arhitekturi i zanatima. Više informacija o ostatku programa saznajte na Secret Arts Cinema - Jesen 2018!
Filmski kritičar Slobodne Dalmacije, autor "Filmoteke" Marko Njegić odabrao je film kojeg ćete gledati u Zlatnim vratima u utorak, 27. studenog 2018.
Filmski klub kinoteke Zlatna vrata
Vrijeme održavanja: Svaki posljednji utorak u mjesecu u 20.00, svaki mjesec osim srpnja i kolovoza.
Opis programa: Program se bazira na ideji da jedna javnosti znana osoba, ne nužno vezana za filmsku djelatnost, publici predstavlja film po svom izboru. Izbor naslova, kao i izlaganje koje mu prethodi, temelji se na osobnoj priči vezanoj uz njega, i publici prezentira neku vrstu intimne filmske povijesti.
Niz je načina na koji je medij filma uklopljen u nečiju privatnu biografiju, bilo kroz povezanost uz neki životni period, uspomenu na prve filmske fascinacije, izlaske i konverzacije s ljudima koji su mu/joj mnogo značili, kao nadahnuće za neki potez ili razmišljanje koji su se kasnije u životu pokazali značajnima. Takva se priča razvija kroz uvodno izlaganje, u kojem izbornik „otkriva“ film, izdvaja elemente koji su ga naveli da baš njega odabere, i povezuje te elemente sa vlastitim iskustvom i razmišljanjima. Publika je slobodna postavljati pitanja i nakon izlaganja i nakon pogledanog filma. Dijaloška forma se ohrabruje od strane organizatora i izbornika.
Izbornik može biti bilo koja javnosti znana osoba, kako iz područja kulturnih djelatnosti, tako i politike, znanosti, sporta, gospodarstva... pod uvjetom da je filmofil i ima volje i sposobnosti da publici u formi slobodne (ne čitane) priče prenese svoja iskustva, ljubavi i znanja vezana uz temu večeri.
Program je započeo u listopadu 2016., gostovanjem novinara i književnika Predraga Lucića, svima znanog kao jednog od urednika Feral Tribunea, a manje poznatog kao filmofila i filmskog znalca...
2018. Stipe Ercegović, 48 min. HR
predavanje
Tajanstveni život strip crtača koji je 30-ih iz Osijeka došao u Beograd, gdje je 1944. strijeljan bez suđenja.
Drugo izdanje Secret Arts Cinema približava se kraju. Najbolje stvari uvijek dolaze na kraju, pa je tako vrijeme i za jednu međunarodnu premijeru. Radi se o filmu u kojem su autorski sudjelovali i hrvatski filmaši. Glavni je protagonist filma svjetski prepoznat, kultni srpski strip crtač Aleksandar Zograf koji otkriva neobičan strip iz perioda Drugog svjetskog rata. Njegov je junak Kaktusić – mali kaktus zarobljen u tegli. Zaintrigiran tim pronalaskom, Zograf istražuje tajanstveni život autora Kaktusića – nedovoljno poznatog umjetnika Veljka Kockara. Riječ je o pothvatu kojim je Zograf saznao da crtež doslovce može biti važniji od života.
Veljko Kockar je bio mladi umjetnik koji se služio svojim crtačkim talentom i stripovskim umijećem u pogrešno vrijeme i sasvim sigurno na pogrešnom mjestu. Pogrešnom jer karikatura i slobodna misao rijetko kada postoje u ispravnom vremenu i prostoru. To nam je nedavno iznova potvrdila tragedija u Charlie Hebdou, baš kao i redovne vijesti o otkazima karikaturistima po cijelome svijetu...
promocija knjige
U ponedjeljak (17. prosinca) u dvorani Kinoteke Zlatna vrata (Dioklecijanova 7, Split), s početkom u 20 sati, bit će predstavljen komplet knjiga Robija K. Viktora Ivančića. Uz autora, o Robiju K. će govoriti Boris Dežulović, Emir Imamović Pirke i Zoran Grozdanov, a razgovor će moderirati Vladimir Matijanić.
Mnogo je Božidar Maljković postigao u životu, trenirao je najveće evropske klubove, osvajao medalje, naslove, prvenstva i kupove, ali za Splićane on će uvijek ostati - trener Jugoplastike. Onaj s kojim je klub osvojio tri uzastopna naslova košarkaškog prvaka Europe.
O Maljkoviću i Splitu najbolje govore njegove vlastite riječi: "Bio je rat, a krvi je bilo do koljena. S Panathinaikosom gostujem tamo negdje 1995. godine u Splitu i ne znam što će biti. Kažem tada mojim igračima, Split je moj klub, ali hoću pobjedu. Utakmica završi, moji Grci pobjede s 12 razlike i krenem prema izlazu. No, vidim nitko od gledatelja se ne miče, nitko ne ide. Počinje pljesak. Buran pljesak. Mislio sam da je došao u dvoranu Goran Ivanišević ili možda netko od nogometaša Hajduka, ali ne. Netko mi je rekao, Božidare tebi plješću! Cijela dvorana. Ostao sam zapanjen. To je tada bilo više od sporta, to je bilo ljudski. To je taj Split, to vam je takav grad".
Filmski klub kinoteke Zlatna vrata
Vrijeme održavanja: Svaki posljednji utorak u mjesecu u 20.15, svaki mjesec osim srpnja i kolovoza.
Opis programa: Program se bazira na ideji da jedna javnosti znana osoba, ne nužno vezana za filmsku djelatnost, publici predstavlja film po svom izboru. Izbor naslova, kao i izlaganje koje mu prethodi, temelji se na osobnoj priči vezanoj uz njega, i publici prezentira neku vrstu intimne filmske povijesti.
Niz je načina na koji je medij filma uklopljen u nečiju privatnu biografiju, bilo kroz povezanost uz neki životni period, uspomenu na prve filmske fascinacije, izlaske i konverzacije s ljudima koji su mu/joj mnogo značili, kao nadahnuće za neki potez ili razmišljanje koji su se kasnije u životu pokazali značajnima. Takva se priča razvija kroz uvodno izlaganje, u kojem izbornik „otkriva“ film, izdvaja elemente koji su ga naveli da baš njega odabere, i povezuje te elemente sa vlastitim iskustvom i razmišljanjima. Publika je slobodna postavljati pitanja i nakon izlaganja i nakon pogledanog filma. Dijaloška forma se ohrabruje od strane organizatora i izbornika.
Izbornik može biti bilo koja javnosti znana osoba, kako iz područja kulturnih djelatnosti, tako i politike, znanosti, sporta, gospodarstva... pod uvjetom da je filmofil i ima volje i sposobnosti da publici u formi slobodne (ne čitane) priče prenese svoja iskustva, ljubavi i znanja vezana uz temu večeri.
Program je započeo u listopadu 2016., gostovanjem novinara i književnika Predraga Lucića, svima znanog kao jednog od urednika Feral Tribunea, a manje poznatog kao filmofila i filmskog znalca...
UTO 25.10. 2016. 20.00 PREDRAG LUCIĆ
UTO 29.11. 2016. 20.00 MLADEN BADOVINAC
UTO 27.12. 2016. 20.00 LANA BARIĆ
UTO 31.1. 2017. 20.00 IVICA IVANIŠEVIĆ
UTO 28.2. 2017. 20.00 BORIS DEŽULOVIĆ
UTO 28.3. 2017. 20.00 DEAN KOTIGA
UTO 25.4. 2017. 20.00 TANJA MRAVAK
UTO 30.5. 2017. 20.00 MATE MATIŠIĆ
UTO 26.9. 2017. 20.00 SAŠA ANTIĆ
UTO 31.10. 2017. 20.00 ĐELO HADŽISELIMOVIĆ
UTO 28.11. 2017. 20.00 ANTE TOMIĆ
UTO 19.12. 2017. 20.00 STIPE BOŽIĆ
UTO 30.1. 2018. 20.00 ZORAN ČUTURA
UTO 27.2. 2018. 20.00 OLJA SAVIČEVIĆ IVANČEVIĆ
UTO 27.3. 2018. 20.15 MORANA ZIBAR
UTO 24.4. 2018. 20.15 DAMIR PILIĆ
UTO 29.5. 2018. 20.15 RENATO BARETIĆ
UTO 26.6. 2018. 20.15 ZORAN PREDIN
UTO 25.9. 2018. 20.15 MARINKO BIŠKIĆ
UTO 30.10. 2018. 20.15 JADRANKA KOSOR (odsutna)
UTO 27.11. 2018. 20.15 MARKO NJEGIĆ
UT0 18.12. 2018. 20.15 BOŽIDAR MALJKOVIĆ
Agar Pata nekadašnja je voditeljica filmskih programa u zagrebačkom Tuškancu. Danas je u zasluženoj mirovini, a zahvaljujući njoj, njenoj potpori i njenim programima i mi smo (splitska Kinoteka) postali „bolje“ kino koje se toliko često „naslanjalo“ na njen izbor.
Promocija knjige "1968. Kratki vodič" (priredio: Vlado Ercegović) održat će se u ponedjeljak, 25.2.2019. u 19:00 sati.
Promotori su novinar Ivica Ivanišević, te urednik TV kalendara (HRT), Leon Rizmaul. Promocijom ove knjige završavamo ciklus posvećen 1968. godini kojeg smo započeli u siječnju 2018.
Nakon promocije knjige planirana je projekcija filma "Who's That Knocking at My Door", 1968. Martina Scorsesea.
Više na:
https://www.facebook.com/events/1984042181903404/
http://www.zlatnavrata.hr/dogadaj/tko-to-kuca-na-moja-vrata/1137
Agar Pata nekadašnja je voditeljica filmskih programa zagrebačkog kina Tuškanac. Danas je u zasluženoj mirovini, a zahvaljujući njoj, njenoj potpori i njenim programima i mi smo postajali sve bolje kino, koje se često naslanjalo na njen izbor. Film kojeg ćemo gledati je rijetko prikazivani klasik hrvatske kinematografije, svojedobno prikazan u konkurenciji festivala u Veneciji, gdje je bio, ni manje ni više, nego nominiran za Zlatnog lava. Uvod će nam dati Agar Pata, istinska poznavateljica filma
Svečano otvaranje Mjeseca norveškog filma. Na programu će biti nagrađivani film "Redoslijed nestanka" redatelja Hansa Pettera Molanda.
Veleposlanostvo Kraljevine Norveške i Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata
Tijekom čitave 2019. godine obilježavat ćemo 50-godišnjicu malog koraka za čovjeka a velikog za čovječanstvo, prikazujući kako filmove vezane direktno uz tu temu, tako i one vezane uz istraživanja svemira i drugih planeta. Drugi film na redu je četverostruki dobitnik Oscara, klasik u pravom smislu riječi - "The Right Stuff". Film Philipa Kaufmana iz 1983. podsjetnik je na živote izgubljene u svemirskoj utrci, ali i na to kako je svemirski program metamorfozirao od tajnog vojnog poduhvata do PR predstave. U vrijeme kada se pojavio uživao je veliku potporu kritike, koja ga je često isticala kao najbolji film te godine, no kod publike je prošao osrednje, vjerojatno zbog toga što prije 36 godina široka publika još nije bila spremna "probaviti" skepsu, ironiju i humor u obradi jedne herojske, nacionalno važne teme. No upravo te osobine film su održale svježim i zanimljivim generacijama koje su uslijedile. Film je u 19.00, a prije projekcije, u 18.00, dr.sc. Nikola Godinović, redoviti profesor na splitskom FESB-u, ispričat će nam nešto o svemirskim glasnicima, detekcijom kojih gradimo cjelovitiju i koherentniju sliku evolucije svemira.
PRIKAZIVANJE NOVIH FILMOVA IZ PRODUKCIJE FADE IN – POD NAZIVOM:
2 LICA MEDITERANA
Kinoteka Zlatna vrata, Split
od 22. do 27. ožujka 2019.
Povodom svjetskog Dana voda (22. ožujka), u kinoteci Zlatna vrata(Dioklecijanova ulica 7, Split), u 20:15 sati prikazat će se 2 dokumentarna filma iz produkcije FadeIn iz Zagreba – «Zabava» (BojanMrđenović, 10', 2018.) i «Pusti Dobre, pusti» (VlatkaVorkapić, 57', 2018.).
"Pusti Dobre, pusti" govori o živopisnom kapetanu i njegovoj posadi te o brodu koji donosi vodu na otoke, a "Zabava" promatra ljudsku komunikaciju i proces zavođenja - na Zrću.
"Pusti Dobre, pusti" premijerno je prikazan u lipnju 2018. na Festivalu Mediteranskog Filma Split, a osvojio je i nagradu publike. Publika ga je nagradila i na Liburnija Film Festivalu u Opatiji, a prikazan je na festivalima u Lisabonu, Jihlavi i Leipzigu. Otkupila ga je televizija u Portugalu. Originalnu glazbu za film izvode Marijan Ban, IvankaMazurkijević i StankoKovačić.
“Zabava” je debitantski film fotografa, snimatelja i filmskog autora Bojana Mrđenovića. Premijerno je prikazan u kolovozu 2018. u sklopu Liburnija Film Festivala u Opatiji, a prikazan je i na festivalu UNSEEN u Cavtatu.
KONTEKST PROGRAMA U OKVIRU DANA VODA
Svjetski dan zaštite voda obilježava se, već dvadeset šestu godinu za redom, 22. ožujka s ciljem podizanja svijesti javnosti i skretanja globalne pozornosti na značaj i važnost vode te promicanja održivog korištenja postojećih vodnih resursa. Svake godine Svjetski dan voda naglašava po jedan specifični aspekt vode pa se ovogodišnji obilježava pod motom„Voda za sve“.Iako voda pokriva 70% površine Zemlje, čak 2,1 milijarda ljudi danas nema pristup pitkoj vodi.
Od 718 otoka u Hrvatskoj, naseljenih je tek 67. Glavni razlog nenaseljenosti jest upravo nedostatak pitke vode. Dovod vode na otoke je skupte se oni i dalje raseljavaju – primjerice,troškovi vode na Krku su već godinama najviši u državi, a na neke otoke se voda doprema i posebnim brodovima jer oni nisu infrastrukturalno povezani.
Upravo zbog svega navedenog, smatramo da je naš film “Pusti Dobre, pusti” idealan film za obilježavanje Dana voda, a “Zabava”pruža sasvim drugi pogled na otočki život.
KONTEKST PROGRAMA U OKVIRU SPLITA I OKOLICE
Film “Pusti Dobre, pusti” sniman je na nekoliko otočnih lokacija Kvarnera i Srednje Dalmacije, a posada broda Boćac većinom je iz Splita.
Film “Zabava” sniman je na popularnom Zrću i posebno će biti zanimljiv mlađoj splitskoj publici.
VIŠE O FILMOVIMA / “2 LICA MEDITERANA”
KRATAK SADRŽAJ FILMA “ZABAVA”
Koliko smo podložni utjecaju mase i koje emocije nas usmjeravaju u anonimnosti noćnog kluba? Film nas vodi na jedan od najpoznatijih party plaža na Mediteranu - Zrće na Pagu. Mase mladih ljudi slijevaju se na Pag u potrazi za ljetnom zabavom i avanturama. Film ulazi u prostore intimnosti koji nastaju unutar dinamike grupe. Stanje pojačanih emocija je prirodni procjep za ulaz u paralelnu realnost koja se kroz noć razvija na plaži.
ŽIVOTOPIS REDATELJA
Bojan Mrđenović rođen je 1987. godine u Virovitici. 2011. godine diplomirao je na preddiplomskom studiju povijesti umjetnosti i informacijskih znanosti u Zagrebu. 2012. godine diplomirao je na preddiplomskom, a 2015. godine na diplomskom studiju filmskog i TV snimanje na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, a na istom odsjeku od 2017. godine radi kao asistent. Bavi se filmom i fotografijom.
KRATAK SADRŽAJ FILMA “PUSTI DOBRE, PUSTI”
Hrvatska ima 718 otoka te 467 hridi. Samo 9 otoka ima vodu pogodnu za piće. Na brojnim se otocima sakuplja kišnica, a ostalima se ona doprema s kopna posebnim brodovima - vodonoscima. "Pusti Dobre, pusti" je mediteranska komedija o jednom takvom brodu i njegovoj posadi. Kapetanov mladi nećak pridružuje se posadi po prvi put te tako započinje borba generacija. Ipak, to nije jedina borba koja se vodi na tim morskim valovima. Kapetan je suočen s neprestanom borbom protiv birokracije i lošeg menadžmenta, a poseban su izazov – bahati turisti.
ŽIVOTOPIS REDATELJICE
Vlatka Vorkapić je hrvatska redateljica i scenaristica. Diplomirala je film i televizijsku režiju na Akademiji dramskih umjetnosti te komparativnu književnost i češki jezik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Režira i piše za film, televiziju i kazalište. Njen debitantski igrani film "Sonja i bik" bio je kino hit u Hrvatskoj u 2012. i 2013. godini te je osvojio Zlatnu Arenu za najbolji scenarij na Pula Film Festivalu.
Filmografija (izbor): Odgođena revolucija (2017.), Transmania (2016.), Besplatno (2015.), Na tri kralja (Omnibus Zagrebačke priče vol. 3 - 2015.), Gabrijel (2010.), Akvarel (2009.).
Naš gost/domaćin u ožujku je Alem Ćurin, grafički dizajner, ilustrator, slikar, skulptor, prozni pisac, esejist, Hvaranin s Bačvica, u čijoj se nekonvencionalnoj biografiji kaže da je „prije svega drugog strip-crtač koji se sprema da nacrta strip svoga života“ (sanjamknjige.hr). Predstavit će nam jedan od filmova svog života, klasik u punom smislu te riječi, djelo talijanskog majstora kojega splitska kinoteka ima i na sjedalima, i na zidovima, a najviše u srcu.
FILMSKI KLUB KINOTEKE ZLATNA VRATA
Odabrao/la umjesto Đele Hadžiselimovića
Vrijeme održavanja: Svaki posljednji utorak u mjesecu u 20.00, svaki mjesec osim srpnja i kolovoza.
Opis programa: Program se bazira na ideji da jedna javnosti znana osoba, ne nužno vezana za filmsku djelatnost, publici predstavlja film po svom izboru. Izbor naslova, kao i izlaganje koje mu prethodi, temelji se na osobnoj priči vezanoj uz njega, i publici prezentira neku vrstu intimne filmske povijesti.
Niz je načina na koji je medij filma uklopljen u nečiju privatnu biografiju, bilo kroz povezanost uz neki životni period, uspomenu na prve filmske fascinacije, izlaske i konverzacije s ljudima koji su mu/joj mnogo značili, kao nadahnuće za neki potez ili razmišljanje koji su se kasnije u životu pokazali značajnima. Takva se priča razvija kroz uvodno izlaganje, u kojem izbornik „otkriva“ film, izdvaja elemente koji su ga naveli da baš njega odabere, i povezuje te elemente sa vlastitim iskustvom i razmišljanjima. Publika je slobodna postavljati pitanja i nakon izlaganja i nakon pogledanog filma. Dijaloška forma se ohrabruje od strane organizatora i izbornika.
Izbornik može biti bilo koja javnosti znana osoba, kako iz područja kulturnih djelatnosti, tako i politike, znanosti, sporta, gospodarstva... pod uvjetom da je filmofil i ima volje i sposobnosti da publici u formi slobodne (ne čitane) priče prenese svoja iskustva, ljubavi i znanja vezana uz temu večeri.
Program je započeo u listopadu 2016., gostovanjem novinara i književnika Predraga Lucića, svima znanog kao jednog od urednika Feral Tribunea, a manje poznatog kao filmofila i filmskog znalca.
Dani frankofonije u Zlatnim vratima započinju projekcijom marokanskog filma "Božji konji" u četvrtak, 28.3.2019. u 20.15 sati.
Prije projekcije, u 19.30 sati u lođi Zlatnih vrata marokansko veleposlanstvo će vam ponuditi izbor marokanskih specijaliteta.
Program:
Četvrtak, 28.ožujka - LES CHEVAUX DE DIEU
Petak, 29.ožujka - HAYAT
Subota, 30. ožujka - SWEET GIRLS
2.5.
17.30 USELJENIK; PASJI ŽIVOT; DOKOLIČAR
20.15 STANLIO I OLIO
3.5.
17.30 STANLIO I OLIO
20.15 MALIŠAN
4.5.
17.30 SVJETLA VELEGRADA
20.15 STANLIO I OLIO
U organizaciji Kino mreže i Hrvatskog audiovizualnog centra, 2. Dani smijeha održat će se od 2. do 5. svibnja u 30 neovisnih kina u 27 gradova diljem Hrvatske. Od petka do nedjelje, u tri dana posvećena smijehu, gledamo četiri Chaplinova filma od kojih su neki snimljeni i prije više od stotinu godina, u rasponu od 1917. do 1921. godine, i u kojima se redom u glavnoj ulozi pojavljuje njegov najpopularniji lik i filmski alter-ego Skitnica. U tijesnom odijelu prekrivenom zakrpama, prevelikim cipelama i sa smiješnim cilindrom na glavi, Skitnica je odavno ušao u popularnu kulturu i postao njezina kultna figura.
Mališan, prvi Chaplinov dugometražni igrani film koji je režirao, producirao, napisao scenarij, skladao glazbu i odigrao glavnu ulogu, odmah je postao hit u kinima, a danas se smatra najslavnijim filmom iz ere nijemoga filma. Radnja prati Skitnicu u najnovijoj dogodovštini, kad preuzima brigu o malenom napuštenom dječaku. Skitnica uvodi dječaka u tajne džeparenja sve dok mu u dobi od pet godina ne postane ravnopravni poslovni suradnik. U ulozi dječaka našao se maleni Jackie Coogan, kojeg je uloga prometnula u prvu pravu dječju glumačku zvijezdu.
Legendarni Pasji život iz 1918. godine također prati priču o Skitnici koji ovoga puta spašava psa lutalicu. On će mu kasnije pomoći da na razne kreativne načine dođe do hrane, pića i novca. Glavnu žensku ulogu, pjevačicu u noćnom baru u koju se Skitnica zaljubljuje, tumači Edna Purviance, stalna Chaplinova filmska partnerica koja je s njim odigrala 30 uloga. U Dokoličaru (1921.) Chaplin ismijava bogatu klasu i njezin dekadentni stil života. Skitnica se ovaj put ušuljao u golf klub, gdje upoznaje besramno bogatu Ednu koja se svađa sa svojim pijanim mužem. Bogataš i Skitnica slučajno zamijene uloge i Skitnica završi u naručju bogataševe žene. Chaplin, naravno, tumači obje uloge. Useljenik (1917.), najcjenjeniji Chaplinov kratkometražni film, označio je autorski pomak od žanra slapstick komedije prema društvenoj kritici, koja će ostati prisutna u većini njegovih sljedećih filmova.
Premijera filma DUBOKI REZOVI.
Kinoteka Zlatna vrata. Ulaz na premijeru je slobodan. Broj mjesta je ograničen.
Filmski klub kinoteke Zlatna vrata
Vrijeme održavanja: Svaki posljednji utorak u mjesecu u 20.15, svaki mjesec osim srpnja i kolovoza.
Opis programa: Program se bazira na ideji da jedna javnosti znana osoba, ne nužno vezana za filmsku djelatnost, publici predstavlja film po svom izboru. Izbor naslova, kao i izlaganje koje mu prethodi, temelji se na osobnoj priči vezanoj uz njega, i publici prezentira neku vrstu intimne filmske povijesti.
Niz je načina na koji je medij filma uklopljen u nečiju privatnu biografiju, bilo kroz povezanost uz neki životni period, uspomenu na prve filmske fascinacije, izlaske i konverzacije s ljudima koji su mu/joj mnogo značili, kao nadahnuće za neki potez ili razmišljanje koji su se kasnije u životu pokazali značajnima. Takva se priča razvija kroz uvodno izlaganje, u kojem izbornik „otkriva“ film, izdvaja elemente koji su ga naveli da baš njega odabere, i povezuje te elemente sa vlastitim iskustvom i razmišljanjima. Publika je slobodna postavljati pitanja i nakon izlaganja i nakon pogledanog filma. Dijaloška forma se ohrabruje od strane organizatora i izbornika.
Izbornik može biti bilo koja javnosti znana osoba, kako iz područja kulturnih djelatnosti, tako i politike, znanosti, sporta, gospodarstva... pod uvjetom da je filmofil i ima volje i sposobnosti da publici u formi slobodne (ne čitane) priče prenese svoja iskustva, ljubavi i znanja vezana uz temu večeri.
Program je započeo u listopadu 2016., gostovanjem novinara i književnika Predraga Lucića, svima znanog kao jednog od urednika Feral Tribunea, a manje poznatog kao filmofila i filmskog znalca.
2.5.
17.30 USELJENIK; PASJI ŽIVOT; DOKOLIČAR
20.15 STANLIO I OLIO
3.5.
17.30 STANLIO I OLIO
20.15 MALIŠAN
4.5.
17.30 SVJETLA VELEGRADA
20.15 STANLIO I OLIO
U organizaciji Kino mreže i Hrvatskog audiovizualnog centra, 2. Dani smijeha održat će se od 2. do 5. svibnja u 30 neovisnih kina u 27 gradova diljem Hrvatske. Od petka do nedjelje, u tri dana posvećena smijehu, gledamo četiri Chaplinova filma od kojih su neki snimljeni i prije više od stotinu godina, u rasponu od 1917. do 1921. godine, i u kojima se redom u glavnoj ulozi pojavljuje njegov najpopularniji lik i filmski alter-ego Skitnica. U tijesnom odijelu prekrivenom zakrpama, prevelikim cipelama i sa smiješnim cilindrom na glavi, Skitnica je odavno ušao u popularnu kulturu i postao njezina kultna figura.
Mališan, prvi Chaplinov dugometražni igrani film koji je režirao, producirao, napisao scenarij, skladao glazbu i odigrao glavnu ulogu, odmah je postao hit u kinima, a danas se smatra najslavnijim filmom iz ere nijemoga filma. Radnja prati Skitnicu u najnovijoj dogodovštini, kad preuzima brigu o malenom napuštenom dječaku. Skitnica uvodi dječaka u tajne džeparenja sve dok mu u dobi od pet godina ne postane ravnopravni poslovni suradnik. U ulozi dječaka našao se maleni Jackie Coogan, kojeg je uloga prometnula u prvu pravu dječju glumačku zvijezdu.
Legendarni Pasji život iz 1918. godine također prati priču o Skitnici koji ovoga puta spašava psa lutalicu. On će mu kasnije pomoći da na razne kreativne načine dođe do hrane, pića i novca. Glavnu žensku ulogu, pjevačicu u noćnom baru u koju se Skitnica zaljubljuje, tumači Edna Purviance, stalna Chaplinova filmska partnerica koja je s njim odigrala 30 uloga. U Dokoličaru (1921.) Chaplin ismijava bogatu klasu i njezin dekadentni stil života. Skitnica se ovaj put ušuljao u golf klub, gdje upoznaje besramno bogatu Ednu koja se svađa sa svojim pijanim mužem. Bogataš i Skitnica slučajno zamijene uloge i Skitnica završi u naručju bogataševe žene. Chaplin, naravno, tumači obje uloge. Useljenik (1917.), najcjenjeniji Chaplinov kratkometražni film, označio je autorski pomak od žanra slapstick komedije prema društvenoj kritici, koja će ostati prisutna u većini njegovih sljedećih filmova.
2.5.
17.30 USELJENIK; PASJI ŽIVOT; DOKOLIČAR
20.15 STANLIO I OLIO
3.5.
17.30 STANLIO I OLIO
20.15 MALIŠAN
4.5.
17.30 SVJETLA VELEGRADA
20.15 STANLIO I OLIO
U organizaciji Kino mreže i Hrvatskog audiovizualnog centra, 2. Dani smijeha održat će se od 2. do 5. svibnja u 30 neovisnih kina u 27 gradova diljem Hrvatske. Od petka do nedjelje, u tri dana posvećena smijehu, gledamo četiri Chaplinova filma od kojih su neki snimljeni i prije više od stotinu godina, u rasponu od 1917. do 1921. godine, i u kojima se redom u glavnoj ulozi pojavljuje njegov najpopularniji lik i filmski alter-ego Skitnica. U tijesnom odijelu prekrivenom zakrpama, prevelikim cipelama i sa smiješnim cilindrom na glavi, Skitnica je odavno ušao u popularnu kulturu i postao njezina kultna figura.
Mališan, prvi Chaplinov dugometražni igrani film koji je režirao, producirao, napisao scenarij, skladao glazbu i odigrao glavnu ulogu, odmah je postao hit u kinima, a danas se smatra najslavnijim filmom iz ere nijemoga filma. Radnja prati Skitnicu u najnovijoj dogodovštini, kad preuzima brigu o malenom napuštenom dječaku. Skitnica uvodi dječaka u tajne džeparenja sve dok mu u dobi od pet godina ne postane ravnopravni poslovni suradnik. U ulozi dječaka našao se maleni Jackie Coogan, kojeg je uloga prometnula u prvu pravu dječju glumačku zvijezdu.
Legendarni Pasji život iz 1918. godine također prati priču o Skitnici koji ovoga puta spašava psa lutalicu. On će mu kasnije pomoći da na razne kreativne načine dođe do hrane, pića i novca. Glavnu žensku ulogu, pjevačicu u noćnom baru u koju se Skitnica zaljubljuje, tumači Edna Purviance, stalna Chaplinova filmska partnerica koja je s njim odigrala 30 uloga. U Dokoličaru (1921.) Chaplin ismijava bogatu klasu i njezin dekadentni stil života. Skitnica se ovaj put ušuljao u golf klub, gdje upoznaje besramno bogatu Ednu koja se svađa sa svojim pijanim mužem. Bogataš i Skitnica slučajno zamijene uloge i Skitnica završi u naručju bogataševe žene. Chaplin, naravno, tumači obje uloge. Useljenik (1917.), najcjenjeniji Chaplinov kratkometražni film, označio je autorski pomak od žanra slapstick komedije prema društvenoj kritici, koja će ostati prisutna u većini njegovih sljedećih filmova.
2.5.
17.30 USELJENIK; PASJI ŽIVOT; DOKOLIČAR
20.15 STANLIO I OLIO
3.5.
17.30 STANLIO I OLIO
20.15 MALIŠAN
4.5.
17.30 SVJETLA VELEGRADA
20.15 STANLIO I OLIO
U organizaciji Kino mreže i Hrvatskog audiovizualnog centra, 2. Dani smijeha održat će se od 2. do 5. svibnja u 30 neovisnih kina u 27 gradova diljem Hrvatske. Od petka do nedjelje, u tri dana posvećena smijehu, gledamo četiri Chaplinova filma od kojih su neki snimljeni i prije više od stotinu godina, u rasponu od 1917. do 1921. godine, i u kojima se redom u glavnoj ulozi pojavljuje njegov najpopularniji lik i filmski alter-ego Skitnica. U tijesnom odijelu prekrivenom zakrpama, prevelikim cipelama i sa smiješnim cilindrom na glavi, Skitnica je odavno ušao u popularnu kulturu i postao njezina kultna figura.
Mališan, prvi Chaplinov dugometražni igrani film koji je režirao, producirao, napisao scenarij, skladao glazbu i odigrao glavnu ulogu, odmah je postao hit u kinima, a danas se smatra najslavnijim filmom iz ere nijemoga filma. Radnja prati Skitnicu u najnovijoj dogodovštini, kad preuzima brigu o malenom napuštenom dječaku. Skitnica uvodi dječaka u tajne džeparenja sve dok mu u dobi od pet godina ne postane ravnopravni poslovni suradnik. U ulozi dječaka našao se maleni Jackie Coogan, kojeg je uloga prometnula u prvu pravu dječju glumačku zvijezdu.
Legendarni Pasji život iz 1918. godine također prati priču o Skitnici koji ovoga puta spašava psa lutalicu. On će mu kasnije pomoći da na razne kreativne načine dođe do hrane, pića i novca. Glavnu žensku ulogu, pjevačicu u noćnom baru u koju se Skitnica zaljubljuje, tumači Edna Purviance, stalna Chaplinova filmska partnerica koja je s njim odigrala 30 uloga. U Dokoličaru (1921.) Chaplin ismijava bogatu klasu i njezin dekadentni stil života. Skitnica se ovaj put ušuljao u golf klub, gdje upoznaje besramno bogatu Ednu koja se svađa sa svojim pijanim mužem. Bogataš i Skitnica slučajno zamijene uloge i Skitnica završi u naručju bogataševe žene. Chaplin, naravno, tumači obje uloge. Useljenik (1917.), najcjenjeniji Chaplinov kratkometražni film, označio je autorski pomak od žanra slapstick komedije prema društvenoj kritici, koja će ostati prisutna u većini njegovih sljedećih filmova.
Odsjek za film i video obrazuje svoje studente u području filma i novih medija sa svrhom povezivanja umjetničkog izražavanja i razvijanja autorstva. Pomno odabrana najbolja studentska ostvarenja izbor su cijenjenoga filmskog kritičara doc.dr.sc. Jurice Pavičića.
Projekcija Revija UMAS 2019. održat će se 06.05. u prostorijama kinoteke Zlatna vrata s početkom u 19h.
Popis filmova:
LIFT (Nadja Fatović) 4'
SILVIO ZMAJ (Lucija Bosančić) 13'
BONACA (Josipa Vulić) 4'
DEFINICIJE (Dino Perić) 5'
TUTASPUTA (Ana Marija Fabijanić) 4'
GONE WRONG (Josip Bojčić) 13'
MEATHEAD (Paula Rosan) 2'
SVEN (Ida Slavić) 10'
BABIN SAT (Krešimir Štulina) 3'
CTRL+Z (Luka Eterović) 13'
PALMAS (Bruna Radelja) 6'
UTORAK (Eugen Bilankov) 10'
ALOS (Ratko Ilijić) 4'
LJULJE (Velimir Ujević)'17
PONEKAD JE LAKŠE UBITI NEKOGA DRUGOGA (Elizabeta Ružić) 7'
TAKSIMETAR (Krešimir Štulina) 14'
Program:
13.5. u 19:00 TRENEROVA KĆI
14.5. u 20:15 VUKODLAK
15.5. u 20:15 KAMERDINER
20.5. u 20:15 ESKADRILA 303. ISTINITA PRICA
21.5. u 20:15 PREOKRET
Program:
13.5. u 19:00 TRENEROVA KĆI
14.5. u 20:15 VUKODLAK
15.5. u 20:15 KAMERDINER
20.5. u 20:15 ESKADRILA 303. ISTINITA PRICA
21.5. u 20:15 PREOKRET
Program:
13.5. u 19:00 TRENEROVA KĆI
14.5. u 20:15 VUKODLAK
15.5. u 20:15 KAMERDINER
20.5. u 20:15 ESKADRILA 303. ISTINITA PRICA
21.5. u 20:15 PREOKRET
Program:
13.5. u 19:00 TRENEROVA KĆI
14.5. u 20:15 VUKODLAK
15.5. u 20:15 KAMERDINER
20.5. u 20:15 ESKADRILA 303. ISTINITA PRICA
21.5. u 20:15 PREOKRET
Program se bazira na ideji da jedna javnosti znana osoba, ne nužno vezana za filmsku djelatnost, publici predstavlja film po svom izboru. Izbor naslova, kao i izlaganje koje mu prethodi, temelji se na osobnoj priči vezanoj uz njega, i publici prezentira neku vrstu intimne filmske povijesti.
Niz je načina na koji je medij filma uklopljen u nečiju privatnu biografiju, bilo kroz povezanost uz neki životni period, uspomenu na prve filmske fascinacije, izlaske i konverzacije s ljudima koji su mu/joj mnogo značili, kao nadahnuće za neki potez ili razmišljanje koji su se kasnije u životu pokazali značajnima. Takva se priča razvija kroz uvodno izlaganje, u kojem izbornik „otkriva“ film, izdvaja elemente koji su ga naveli da baš njega odabere, i povezuje te elemente sa vlastitim iskustvom i razmišljanjima. Publika je slobodna postavljati pitanja i nakon izlaganja i nakon pogledanog filma. Dijaloška forma se ohrabruje od strane organizatora i izbornika.
Izbornik može biti bilo koja javnosti znana osoba, kako iz područja kulturnih djelatnosti, tako i politike, znanosti, sporta, gospodarstva... pod uvjetom da je filmofil i ima volje i sposobnosti da publici u formi slobodne (ne čitane) priče prenese svoja iskustva, ljubavi i znanja vezana uz temu večeri.
Program je započeo u listopadu 2016., gostovanjem novinara i književnika Predraga Lucića, svima znanog kao jednog od urednika Feral Tribunea, a manje poznatog kao filmofila i filmskog znalca...
Projekciji dokumentarnog filma "Okus cementa", koja će se održati u srijedu 29. svibnja 2019 u 17:30 sati u Kinoteci, prisustvovat će autor Ziad Kalthoum.
'Okus cementa' Ziada Kalthouma prati živote građevinskih radnika iz Sirije koji žive između neba i zemlje, u neprekinutom krugu rušenja i gradnje. Dok oni u Beirutu grade neboder, njihove kuće stradavaju u bombardiranju. Struktura filma je repetitivna i ciklična, radnici se ustaju zorom, izlaze iz podruma, iz dana u dan penjući se na skele nebodera, obavljajući unedogled repetitivne radnje na prekrasnoj kulisi grada na obali mora, da bi se u sumrak vratili u svoj zatvor. Jedini kontakt tih ljudi s vanjskim svijetom je otvor kroz koji ujutro izlaze u novi radni dan.
Film je osvojio dug niz festivalskih nagrada, među kojima Grand Prix festivala Visions du Réel, nagradu Harrell Međunarodnog filmskog festivala u Camdenu, a bio je nominiran za Cinema Eye, te prednominiran za Europsku filmsku nagradu.
Ziad Kalthoum je Sirijac koji već pet godina živi u Berlinu. Dok je služio obvezni vojni rok u Siriji, započeo je rat. Pobjegao je iz vojske, ne želeći sudjelovati u sirijskom pokolju.
O programu:
Vrijeme održavanja: Svaki posljednji utorak u mjesecu, svaki mjesec osim srpnja i kolovoza.
Opis programa: Program se bazira na ideji da jedna javnosti znana osoba, ne nužno vezana za filmsku djelatnost, publici predstavlja film po svom izboru. Izbor naslova, kao i izlaganje koje mu prethodi, temelji se na osobnoj priči vezanoj uz njega, i publici prezentira neku vrstu intimne filmske povijesti.
Niz je načina na koji je medij filma uklopljen u nečiju privatnu biografiju, bilo kroz povezanost uz neki životni period, uspomenu na prve filmske fascinacije, izlaske i konverzacije s ljudima koji su mu/joj mnogo značili, kao nadahnuće za neki potez ili razmišljanje koji su se kasnije u životu pokazali značajnima. Takva se priča razvija kroz uvodno izlaganje, u kojem izbornik „otkriva“ film, izdvaja elemente koji su ga naveli da baš njega odabere, i povezuje te elemente sa vlastitim iskustvom i razmišljanjima. Publika je slobodna postavljati pitanja i nakon izlaganja i nakon pogledanog filma. Dijaloška forma se ohrabruje od strane organizatora i izbornika.
Izbornik može biti bilo koja javnosti znana osoba, kako iz područja kulturnih djelatnosti, tako i politike, znanosti, sporta, gospodarstva... pod uvjetom da je filmofil i ima volje i sposobnosti da publici u formi slobodne (ne čitane) priče prenese svoja iskustva, ljubavi i znanja vezana uz temu večeri.
Program je započeo u listopadu 2016., gostovanjem novinara i književnika Predraga Lucića, svima znanog kao jednog od urednika Feral Tribunea, a manje poznatog kao filmofila i filmskog znalca.
IFCC je kratica za Independent Festival of Creative Communication. Primarni cilj festivala je promicanje autorstva i stvaranja kroz obrazovanje i nagrađivanje, posebno u području umjetnosti i dizajna, zabavne industrije, izdavaštva i oglašavanja. Publika festivala uključuje profesionalce koji rade u industriji filma i video igara: koncept umjetnici, 3D umjetnici, instruktori, specijalisti za zapošljavanje, predstavnici studija i stotine gostiju koji se pridružuju zabavama, izložbama i ostalim slobodnim dijelovima programa.
Mijenjamo se, što znači da će IFSeaSea 2019 biti drugačiji nego bilo koji drugi IFCC prije njega. Prva stvar - lokacija. Umjesto u Zagrebu, festival će se održati u prekrasnom gradu Splitu. Ovo znači - more.
Druga promjena je datum. Počinje 24. lipnja i trajat će do 29. lipnja. To znači - sunce.
Treća velika promjena te najvažnija od njih je koncept događaja. Umjesto 60 vrhunskih govornika iz cijelog svijeta,na festivalu će biti 25 vrhunskih instruktora i demo umjetnika. To znači manje glavobolje za one koji bi željeli vidjeti gotovo sve što festival može ponuditi. Nema više istovremenih prezentacija i trčanja od jednog mjesta do drugog samo da bi vidjeli barem polovicu nečijeg predavanja. Istina, imalo je i to svoj šarm, ali organizator festivala je konačno odlučio poštovati činjenicu da neke stvari imaju prioritet nad nekim drugim stvarima, i prva takva stvar na popisu je dati sudionicima ono po što su uopće došli - znanje. Budimo iskreni oko jedne stvari - nije moguće organizirati pravi masterclass na takvom događaju sa svakim od 25 instruktora i demo umjetnika. Gledajući proračun to niti nema mnogo smisla. To bi također bio preveliki pritisak i za instruktore i za studente. No ipak, za cijenu ulaznice, sudionici dobivaju više od toga što smo isporučivali od 2015. Mnogo više. Da, kraća predavanja inspiriraju i motiviraju, te planiramo imati i nekoliko njih, ali prava vrijednost je znanje koje odnesete kući.
Što očekivati? Prije svega, nekoliko riječi o novoj lokaciji. Grad Split je najveći grad na hrvatskoj strani dalmatinske obale (da, ljepša strana). Samo to je vrijedno putovanja. More i ostatak krajolika jednostavno su zapanjujući. Mnogo predivnih otoka, manjih gradova i drugih fantastičnih mjesta nalazi se veoma blizu. Pogledajte samo Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvička Jezera, Slapovi Krke. Naravno, postoje tu i mnoga druga uzbudljiva mjesta zbog kojih ćete često posezati za ruksakom i vaditi blok za crtanje.
Što reći o gradu Splitu? Neki ga nazivaju „najluđim gradom na svijetu“, dok drugi kažu da je to „najljepši grad na svijetu “. Sigurno ništa od toga ne može biti 100% istinito, ali puno govori o tom mjestu sa samo 300 000 stanovnika. Jako je strastveno mjesto, ljudi su vrlo dragi, ali s vremena na vrijeme znaju biti i vrlo grubi. Za one koji su već prije posjetili IFCC, Split je definitivno potpuno drugačiji od Zagreba. Puno je manji i puno napetiji. Svoje ljeto 2019. godine, sigurno nećete zaboraviti, to možemo obećati.
.Kako se pripremiti za festival? Sve radionice će trajati između dva i četiri sata. Neke bi mogle trajati cijeli dan. Sve ovisi o tematici koja se obrađuje. Nismo zaboravili ni tradicionalne tehnike, pa se mogu očekivati i sati crtanja i kiparstva. Preporučamo vam da ponesete prijenosna računala ili barem blokove za crtanje ilii tablete za crtanje.
Vidimo se u lipnju!
Živjeli,
Marko Prpić Zets i ostatak IFCC tima
-----------
IFCC is short for Independent Festival of Creative Communication. Its primary goal is to promote authorship and creativity through education and rewarding, especially in the field of art and design within the entertainment industry, publishing and advertising. The festival crowd includes professionals working in films and games industries: concept artists, 3D artists, instructors, recruiters, studio representatives and hundreds of guest who join parties, exhibitions and other “free-4-all” parts of the festival.
IFSeaSea 2019 Dates: 24th -29th of June 2019 Location: Split, Croatia
We are changing, which means that the IFSeaSea 2019 will be different than any other IFCC before it. First, the location. Instead of Zagreb, the event will take place in the beautiful city of Split. This means - the sea. The second change is the date. It will start on 24th of June and it will last until the 29th of June. This means - the sun. The third big change and the most important one is the concept of the event. Instead of 60 top speakers from all over the world, there will be 25 top instructors and demo artists. This means less headache for those who would want to see almost everything that such an event might offer. No more simultaneous presentations and no more running from one venue to another just to see at least half of someone’s talk. True, that also had its charm but the event organizers have finally decided to respect the fact that some things have priority over some other things, and the first such thing on the list is to give the attendees what they came for in the first place - the knowledge. Now let’s be honest about one thing. It is not possible to organize a real (master)class at such an event with each of the 25 instructors and demo artists. That doesn’t make much sense budget-wise. It would also be too much pressure for both instructors and students. But still, for the ticket price, the attendees are getting more then what we were delivering since 2015. So much more. Yes, talks inspire and motivate, and we do plan to have a few of those, but the real value is the knowledge you take home with you. What to expect? First of all, let’s say a few words about the new location. The city of Split is the largest settlement on the Croatian side of Dalmatian coast (yes, that prettier side of it). This alone is worth the travel. The sea and the rest of the landscape are just stunning. Many beautiful islands, smaller towns, and other fantastic sites are very near. Just look up Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvice Lakes, Krka Waterfalls. Of course, there are many other breathtaking locations which will often make you want to take that sketch- book out of your bag. What to say about the city of Split? Some call it “the world’s craziest city” while others say it is the world’s “most beautiful city”. Surely none of it can’t be 100% true but it says a lot about the place with only 300 000 inhabitants. There’s a lot of passion going on there. People are very nice but can also be very rough from time to time. For those of you who have visited IFCC in the past, Split is definitely totally different than Zagreb. It is a lot smaller and a lot more in- tense. You will definitely never forget your 2019 summer, we can promise you that. How to prepare for the event? All the sessions will last between two and four hours. Some might last the whole day. It all depends on the topic that’s being covered. We haven’t forgotten about traditional techniques so expect some live drawing and sculpting. We encourage you to bring your laptops or at least sketchbooks and drawing tablets. See you all in June! Cheers, Marko Prpic Zets and the rest of the IFCC Team
IFCC je kratica za Independent Festival of Creative Communication. Primarni cilj festivala je promicanje autorstva i stvaranja kroz obrazovanje i nagrađivanje, posebno u području umjetnosti i dizajna, zabavne industrije, izdavaštva i oglašavanja. Publika festivala uključuje profesionalce koji rade u industriji filma i video igara: koncept umjetnici, 3D umjetnici, instruktori, specijalisti za zapošljavanje, predstavnici studija i stotine gostiju koji se pridružuju zabavama, izložbama i ostalim slobodnim dijelovima programa.
Mijenjamo se, što znači da će IFSeaSea 2019 biti drugačiji nego bilo koji drugi IFCC prije njega. Prva stvar - lokacija. Umjesto u Zagrebu, festival će se održati u prekrasnom gradu Splitu. Ovo znači - more.
Druga promjena je datum. Počinje 24. lipnja i trajat će do 29. lipnja. To znači - sunce.
Treća velika promjena te najvažnija od njih je koncept događaja. Umjesto 60 vrhunskih govornika iz cijelog svijeta,na festivalu će biti 25 vrhunskih instruktora i demo umjetnika. To znači manje glavobolje za one koji bi željeli vidjeti gotovo sve što festival može ponuditi. Nema više istovremenih prezentacija i trčanja od jednog mjesta do drugog samo da bi vidjeli barem polovicu nečijeg predavanja. Istina, imalo je i to svoj šarm, ali organizator festivala je konačno odlučio poštovati činjenicu da neke stvari imaju prioritet nad nekim drugim stvarima, i prva takva stvar na popisu je dati sudionicima ono po što su uopće došli - znanje. Budimo iskreni oko jedne stvari - nije moguće organizirati pravi masterclass na takvom događaju sa svakim od 25 instruktora i demo umjetnika. Gledajući proračun to niti nema mnogo smisla. To bi također bio preveliki pritisak i za instruktore i za studente. No ipak, za cijenu ulaznice, sudionici dobivaju više od toga što smo isporučivali od 2015. Mnogo više. Da, kraća predavanja inspiriraju i motiviraju, te planiramo imati i nekoliko njih, ali prava vrijednost je znanje koje odnesete kući.
Što očekivati? Prije svega, nekoliko riječi o novoj lokaciji. Grad Split je najveći grad na hrvatskoj strani dalmatinske obale (da, ljepša strana). Samo to je vrijedno putovanja. More i ostatak krajolika jednostavno su zapanjujući. Mnogo predivnih otoka, manjih gradova i drugih fantastičnih mjesta nalazi se veoma blizu. Pogledajte samo Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvička Jezera, Slapovi Krke. Naravno, postoje tu i mnoga druga uzbudljiva mjesta zbog kojih ćete često posezati za ruksakom i vaditi blok za crtanje.
Što reći o gradu Splitu? Neki ga nazivaju „najluđim gradom na svijetu“, dok drugi kažu da je to „najljepši grad na svijetu “. Sigurno ništa od toga ne može biti 100% istinito, ali puno govori o tom mjestu sa samo 300 000 stanovnika. Jako je strastveno mjesto, ljudi su vrlo dragi, ali s vremena na vrijeme znaju biti i vrlo grubi. Za one koji su već prije posjetili IFCC, Split je definitivno potpuno drugačiji od Zagreba. Puno je manji i puno napetiji. Svoje ljeto 2019. godine, sigurno nećete zaboraviti, to možemo obećati.
.Kako se pripremiti za festival? Sve radionice će trajati između dva i četiri sata. Neke bi mogle trajati cijeli dan. Sve ovisi o tematici koja se obrađuje. Nismo zaboravili ni tradicionalne tehnike, pa se mogu očekivati i sati crtanja i kiparstva. Preporučamo vam da ponesete prijenosna računala ili barem blokove za crtanje ilii tablete za crtanje.
Vidimo se u lipnju!
Živjeli,
Marko Prpić Zets i ostatak IFCC tima
-----------
IFCC is short for Independent Festival of Creative Communication. Its primary goal is to promote authorship and creativity through education and rewarding, especially in the field of art and design within the entertainment industry, publishing and advertising. The festival crowd includes professionals working in films and games industries: concept artists, 3D artists, instructors, recruiters, studio representatives and hundreds of guest who join parties, exhibitions and other “free-4-all” parts of the festival.
IFSeaSea 2019 Dates: 24th -29th of June 2019 Location: Split, Croatia
We are changing, which means that the IFSeaSea 2019 will be different than any other IFCC before it. First, the location. Instead of Zagreb, the event will take place in the beautiful city of Split. This means - the sea. The second change is the date. It will start on 24th of June and it will last until the 29th of June. This means - the sun. The third big change and the most important one is the concept of the event. Instead of 60 top speakers from all over the world, there will be 25 top instructors and demo artists. This means less headache for those who would want to see almost everything that such an event might offer. No more simultaneous presentations and no more running from one venue to another just to see at least half of someone’s talk. True, that also had its charm but the event organizers have finally decided to respect the fact that some things have priority over some other things, and the first such thing on the list is to give the attendees what they came for in the first place - the knowledge. Now let’s be honest about one thing. It is not possible to organize a real (master)class at such an event with each of the 25 instructors and demo artists. That doesn’t make much sense budget-wise. It would also be too much pressure for both instructors and students. But still, for the ticket price, the attendees are getting more then what we were delivering since 2015. So much more. Yes, talks inspire and motivate, and we do plan to have a few of those, but the real value is the knowledge you take home with you. What to expect? First of all, let’s say a few words about the new location. The city of Split is the largest settlement on the Croatian side of Dalmatian coast (yes, that prettier side of it). This alone is worth the travel. The sea and the rest of the landscape are just stunning. Many beautiful islands, smaller towns, and other fantastic sites are very near. Just look up Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvice Lakes, Krka Waterfalls. Of course, there are many other breathtaking locations which will often make you want to take that sketch- book out of your bag. What to say about the city of Split? Some call it “the world’s craziest city” while others say it is the world’s “most beautiful city”. Surely none of it can’t be 100% true but it says a lot about the place with only 300 000 inhabitants. There’s a lot of passion going on there. People are very nice but can also be very rough from time to time. For those of you who have visited IFCC in the past, Split is definitely totally different than Zagreb. It is a lot smaller and a lot more in- tense. You will definitely never forget your 2019 summer, we can promise you that. How to prepare for the event? All the sessions will last between two and four hours. Some might last the whole day. It all depends on the topic that’s being covered. We haven’t forgotten about traditional techniques so expect some live drawing and sculpting. We encourage you to bring your laptops or at least sketchbooks and drawing tablets. See you all in June! Cheers, Marko Prpic Zets and the rest of the IFCC Team
IFCC je kratica za Independent Festival of Creative Communication. Primarni cilj festivala je promicanje autorstva i stvaranja kroz obrazovanje i nagrađivanje, posebno u području umjetnosti i dizajna, zabavne industrije, izdavaštva i oglašavanja. Publika festivala uključuje profesionalce koji rade u industriji filma i video igara: koncept umjetnici, 3D umjetnici, instruktori, specijalisti za zapošljavanje, predstavnici studija i stotine gostiju koji se pridružuju zabavama, izložbama i ostalim slobodnim dijelovima programa.
Mijenjamo se, što znači da će IFSeaSea 2019 biti drugačiji nego bilo koji drugi IFCC prije njega. Prva stvar - lokacija. Umjesto u Zagrebu, festival će se održati u prekrasnom gradu Splitu. Ovo znači - more.
Druga promjena je datum. Počinje 24. lipnja i trajat će do 29. lipnja. To znači - sunce.
Treća velika promjena te najvažnija od njih je koncept događaja. Umjesto 60 vrhunskih govornika iz cijelog svijeta,na festivalu će biti 25 vrhunskih instruktora i demo umjetnika. To znači manje glavobolje za one koji bi željeli vidjeti gotovo sve što festival može ponuditi. Nema više istovremenih prezentacija i trčanja od jednog mjesta do drugog samo da bi vidjeli barem polovicu nečijeg predavanja. Istina, imalo je i to svoj šarm, ali organizator festivala je konačno odlučio poštovati činjenicu da neke stvari imaju prioritet nad nekim drugim stvarima, i prva takva stvar na popisu je dati sudionicima ono po što su uopće došli - znanje. Budimo iskreni oko jedne stvari - nije moguće organizirati pravi masterclass na takvom događaju sa svakim od 25 instruktora i demo umjetnika. Gledajući proračun to niti nema mnogo smisla. To bi također bio preveliki pritisak i za instruktore i za studente. No ipak, za cijenu ulaznice, sudionici dobivaju više od toga što smo isporučivali od 2015. Mnogo više. Da, kraća predavanja inspiriraju i motiviraju, te planiramo imati i nekoliko njih, ali prava vrijednost je znanje koje odnesete kući.
Što očekivati? Prije svega, nekoliko riječi o novoj lokaciji. Grad Split je najveći grad na hrvatskoj strani dalmatinske obale (da, ljepša strana). Samo to je vrijedno putovanja. More i ostatak krajolika jednostavno su zapanjujući. Mnogo predivnih otoka, manjih gradova i drugih fantastičnih mjesta nalazi se veoma blizu. Pogledajte samo Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvička Jezera, Slapovi Krke. Naravno, postoje tu i mnoga druga uzbudljiva mjesta zbog kojih ćete često posezati za ruksakom i vaditi blok za crtanje.
Što reći o gradu Splitu? Neki ga nazivaju „najluđim gradom na svijetu“, dok drugi kažu da je to „najljepši grad na svijetu “. Sigurno ništa od toga ne može biti 100% istinito, ali puno govori o tom mjestu sa samo 300 000 stanovnika. Jako je strastveno mjesto, ljudi su vrlo dragi, ali s vremena na vrijeme znaju biti i vrlo grubi. Za one koji su već prije posjetili IFCC, Split je definitivno potpuno drugačiji od Zagreba. Puno je manji i puno napetiji. Svoje ljeto 2019. godine, sigurno nećete zaboraviti, to možemo obećati.
.Kako se pripremiti za festival? Sve radionice će trajati između dva i četiri sata. Neke bi mogle trajati cijeli dan. Sve ovisi o tematici koja se obrađuje. Nismo zaboravili ni tradicionalne tehnike, pa se mogu očekivati i sati crtanja i kiparstva. Preporučamo vam da ponesete prijenosna računala ili barem blokove za crtanje ilii tablete za crtanje.
Vidimo se u lipnju!
Živjeli,
Marko Prpić Zets i ostatak IFCC tima
-----------
IFCC is short for Independent Festival of Creative Communication. Its primary goal is to promote authorship and creativity through education and rewarding, especially in the field of art and design within the entertainment industry, publishing and advertising. The festival crowd includes professionals working in films and games industries: concept artists, 3D artists, instructors, recruiters, studio representatives and hundreds of guest who join parties, exhibitions and other “free-4-all” parts of the festival.
IFSeaSea 2019 Dates: 24th -29th of June 2019 Location: Split, Croatia
We are changing, which means that the IFSeaSea 2019 will be different than any other IFCC before it. First, the location. Instead of Zagreb, the event will take place in the beautiful city of Split. This means - the sea. The second change is the date. It will start on 24th of June and it will last until the 29th of June. This means - the sun. The third big change and the most important one is the concept of the event. Instead of 60 top speakers from all over the world, there will be 25 top instructors and demo artists. This means less headache for those who would want to see almost everything that such an event might offer. No more simultaneous presentations and no more running from one venue to another just to see at least half of someone’s talk. True, that also had its charm but the event organizers have finally decided to respect the fact that some things have priority over some other things, and the first such thing on the list is to give the attendees what they came for in the first place - the knowledge. Now let’s be honest about one thing. It is not possible to organize a real (master)class at such an event with each of the 25 instructors and demo artists. That doesn’t make much sense budget-wise. It would also be too much pressure for both instructors and students. But still, for the ticket price, the attendees are getting more then what we were delivering since 2015. So much more. Yes, talks inspire and motivate, and we do plan to have a few of those, but the real value is the knowledge you take home with you. What to expect? First of all, let’s say a few words about the new location. The city of Split is the largest settlement on the Croatian side of Dalmatian coast (yes, that prettier side of it). This alone is worth the travel. The sea and the rest of the landscape are just stunning. Many beautiful islands, smaller towns, and other fantastic sites are very near. Just look up Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvice Lakes, Krka Waterfalls. Of course, there are many other breathtaking locations which will often make you want to take that sketch- book out of your bag. What to say about the city of Split? Some call it “the world’s craziest city” while others say it is the world’s “most beautiful city”. Surely none of it can’t be 100% true but it says a lot about the place with only 300 000 inhabitants. There’s a lot of passion going on there. People are very nice but can also be very rough from time to time. For those of you who have visited IFCC in the past, Split is definitely totally different than Zagreb. It is a lot smaller and a lot more in- tense. You will definitely never forget your 2019 summer, we can promise you that. How to prepare for the event? All the sessions will last between two and four hours. Some might last the whole day. It all depends on the topic that’s being covered. We haven’t forgotten about traditional techniques so expect some live drawing and sculpting. We encourage you to bring your laptops or at least sketchbooks and drawing tablets. See you all in June! Cheers, Marko Prpic Zets and the rest of the IFCC Team
Od 26. lipnja 2019. do 5.srpnja 2019. u Zlatnim vratima održava se ciklus filmova o hrani „Nešto se kuha“ i radionice pripremanja hrane.
(raspored filmova na početnoj stranici)
Raspored radionica:
SRIJEDA, 26.6.
19:15 PREDAVANJE O KAVI I DEGUSTACIJA
Prije projekcije filma „Uživanje u Kavi“ Marin Rimac, vlasnik Coffee Shopa, ispričat će vam priču o povijesti kave, njenom razvoju, te o načinima spravljanja kave, a i imat ćete priliku i kušati različite vrste kave u Lođi Centra. Ulaz na druženje je slobodan.
SRIJEDA, 3.7.
16:00 DALMACIJA U MOM NJOKU- radionica domaćih njoka
Pripremanje tradicionalnih domaćih njoka za vas više neće biti problem. Uz našu kuharicu Zdenku naučit ćete u tren oka pripremiti njoke s umakom baš onako kako ih je pravila vaša baka. Objed koji skuhamo zajedno namjenjen je beskućnicima grada Splita. Sudjelovanje je besplatno. Budući da je broj mjesta ograničen, prijavite se na vrijeme. Prijave do popunjavanja grupe, a najkasnje do 1.7.2019.
20.15 projekcija filma TEATAR ŽIVOTA / Theater of life, 2016. Peter Svatek, 93 min. CA
PETAK, 5.7.
17:00 RADIONICA VEGETARIJANSKE KUHINJE
Malo mašte i umijeća i od jednostavnih namirnica pripremite gurmanska vegetarijanska jela. Kuharica Zdenka uvest će vas u svijet vegetarijanske kuhinje kratkim uvodom i odgovorima na vaša pitanja, a zatim ćete zajedno kreativnim pristupom kuhanju pripremiti zanimljiva jela kombinirajuću žitarice, mliječne proizvode, povrće i druge zdrave namirnice.Cijena radionice je 300,00 kn. Prijave do popunjavanja grupe, a najkasnije do 3.7. Ulaz na projekciju filma „Mravi na škampu“ u 20.15. je slobodan za polaznike radionicea.
20.15 projekcija filma MRAVI NA ŠKAMPU: NOMA U TOKYJU / Ants on a Shrimp, 2016. Maurice Dekkers, 95 min. NL
Ulaznice za filmove možete kupiti na blagajni Kinoteke Zlatna vrata. Blagajna otvara sat vremena prije prve projekcije. Raspored programa i informacije o filmovima na na www.zlatnavrata.hr. Rezervacije ne primamo. Cijena ulaznice 20,00 kn, za članove 10,00 kn.
Rezervacije i informacije o radionicama na 021 361 524, info@zlatnavrata.hr (mailto:info@zlatnavrata.hr) ili osobno u Dioklecijanovoj 7, Split.
IFCC je kratica za Independent Festival of Creative Communication. Primarni cilj festivala je promicanje autorstva i stvaranja kroz obrazovanje i nagrađivanje, posebno u području umjetnosti i dizajna, zabavne industrije, izdavaštva i oglašavanja. Publika festivala uključuje profesionalce koji rade u industriji filma i video igara: koncept umjetnici, 3D umjetnici, instruktori, specijalisti za zapošljavanje, predstavnici studija i stotine gostiju koji se pridružuju zabavama, izložbama i ostalim slobodnim dijelovima programa.
Mijenjamo se, što znači da će IFSeaSea 2019 biti drugačiji nego bilo koji drugi IFCC prije njega. Prva stvar - lokacija. Umjesto u Zagrebu, festival će se održati u prekrasnom gradu Splitu. Ovo znači - more.
Druga promjena je datum. Počinje 24. lipnja i trajat će do 29. lipnja. To znači - sunce.
Treća velika promjena te najvažnija od njih je koncept događaja. Umjesto 60 vrhunskih govornika iz cijelog svijeta,na festivalu će biti 25 vrhunskih instruktora i demo umjetnika. To znači manje glavobolje za one koji bi željeli vidjeti gotovo sve što festival može ponuditi. Nema više istovremenih prezentacija i trčanja od jednog mjesta do drugog samo da bi vidjeli barem polovicu nečijeg predavanja. Istina, imalo je i to svoj šarm, ali organizator festivala je konačno odlučio poštovati činjenicu da neke stvari imaju prioritet nad nekim drugim stvarima, i prva takva stvar na popisu je dati sudionicima ono po što su uopće došli - znanje. Budimo iskreni oko jedne stvari - nije moguće organizirati pravi masterclass na takvom događaju sa svakim od 25 instruktora i demo umjetnika. Gledajući proračun to niti nema mnogo smisla. To bi također bio preveliki pritisak i za instruktore i za studente. No ipak, za cijenu ulaznice, sudionici dobivaju više od toga što smo isporučivali od 2015. Mnogo više. Da, kraća predavanja inspiriraju i motiviraju, te planiramo imati i nekoliko njih, ali prava vrijednost je znanje koje odnesete kući.
Što očekivati? Prije svega, nekoliko riječi o novoj lokaciji. Grad Split je najveći grad na hrvatskoj strani dalmatinske obale (da, ljepša strana). Samo to je vrijedno putovanja. More i ostatak krajolika jednostavno su zapanjujući. Mnogo predivnih otoka, manjih gradova i drugih fantastičnih mjesta nalazi se veoma blizu. Pogledajte samo Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvička Jezera, Slapovi Krke. Naravno, postoje tu i mnoga druga uzbudljiva mjesta zbog kojih ćete često posezati za ruksakom i vaditi blok za crtanje.
Što reći o gradu Splitu? Neki ga nazivaju „najluđim gradom na svijetu“, dok drugi kažu da je to „najljepši grad na svijetu “. Sigurno ništa od toga ne može biti 100% istinito, ali puno govori o tom mjestu sa samo 300 000 stanovnika. Jako je strastveno mjesto, ljudi su vrlo dragi, ali s vremena na vrijeme znaju biti i vrlo grubi. Za one koji su već prije posjetili IFCC, Split je definitivno potpuno drugačiji od Zagreba. Puno je manji i puno napetiji. Svoje ljeto 2019. godine, sigurno nećete zaboraviti, to možemo obećati.
.Kako se pripremiti za festival? Sve radionice će trajati između dva i četiri sata. Neke bi mogle trajati cijeli dan. Sve ovisi o tematici koja se obrađuje. Nismo zaboravili ni tradicionalne tehnike, pa se mogu očekivati i sati crtanja i kiparstva. Preporučamo vam da ponesete prijenosna računala ili barem blokove za crtanje ilii tablete za crtanje.
Vidimo se u lipnju!
Živjeli,
Marko Prpić Zets i ostatak IFCC tima
-----------
IFCC is short for Independent Festival of Creative Communication. Its primary goal is to promote authorship and creativity through education and rewarding, especially in the field of art and design within the entertainment industry, publishing and advertising. The festival crowd includes professionals working in films and games industries: concept artists, 3D artists, instructors, recruiters, studio representatives and hundreds of guest who join parties, exhibitions and other “free-4-all” parts of the festival.
IFSeaSea 2019 Dates: 24th -29th of June 2019 Location: Split, Croatia
We are changing, which means that the IFSeaSea 2019 will be different than any other IFCC before it. First, the location. Instead of Zagreb, the event will take place in the beautiful city of Split. This means - the sea. The second change is the date. It will start on 24th of June and it will last until the 29th of June. This means - the sun. The third big change and the most important one is the concept of the event. Instead of 60 top speakers from all over the world, there will be 25 top instructors and demo artists. This means less headache for those who would want to see almost everything that such an event might offer. No more simultaneous presentations and no more running from one venue to another just to see at least half of someone’s talk. True, that also had its charm but the event organizers have finally decided to respect the fact that some things have priority over some other things, and the first such thing on the list is to give the attendees what they came for in the first place - the knowledge. Now let’s be honest about one thing. It is not possible to organize a real (master)class at such an event with each of the 25 instructors and demo artists. That doesn’t make much sense budget-wise. It would also be too much pressure for both instructors and students. But still, for the ticket price, the attendees are getting more then what we were delivering since 2015. So much more. Yes, talks inspire and motivate, and we do plan to have a few of those, but the real value is the knowledge you take home with you. What to expect? First of all, let’s say a few words about the new location. The city of Split is the largest settlement on the Croatian side of Dalmatian coast (yes, that prettier side of it). This alone is worth the travel. The sea and the rest of the landscape are just stunning. Many beautiful islands, smaller towns, and other fantastic sites are very near. Just look up Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvice Lakes, Krka Waterfalls. Of course, there are many other breathtaking locations which will often make you want to take that sketch- book out of your bag. What to say about the city of Split? Some call it “the world’s craziest city” while others say it is the world’s “most beautiful city”. Surely none of it can’t be 100% true but it says a lot about the place with only 300 000 inhabitants. There’s a lot of passion going on there. People are very nice but can also be very rough from time to time. For those of you who have visited IFCC in the past, Split is definitely totally different than Zagreb. It is a lot smaller and a lot more in- tense. You will definitely never forget your 2019 summer, we can promise you that. How to prepare for the event? All the sessions will last between two and four hours. Some might last the whole day. It all depends on the topic that’s being covered. We haven’t forgotten about traditional techniques so expect some live drawing and sculpting. We encourage you to bring your laptops or at least sketchbooks and drawing tablets. See you all in June! Cheers, Marko Prpic Zets and the rest of the IFCC Team
IFCC je kratica za Independent Festival of Creative Communication. Primarni cilj festivala je promicanje autorstva i stvaranja kroz obrazovanje i nagrađivanje, posebno u području umjetnosti i dizajna, zabavne industrije, izdavaštva i oglašavanja. Publika festivala uključuje profesionalce koji rade u industriji filma i video igara: koncept umjetnici, 3D umjetnici, instruktori, specijalisti za zapošljavanje, predstavnici studija i stotine gostiju koji se pridružuju zabavama, izložbama i ostalim slobodnim dijelovima programa.
Mijenjamo se, što znači da će IFSeaSea 2019 biti drugačiji nego bilo koji drugi IFCC prije njega. Prva stvar - lokacija. Umjesto u Zagrebu, festival će se održati u prekrasnom gradu Splitu. Ovo znači - more.
Druga promjena je datum. Počinje 24. lipnja i trajat će do 29. lipnja. To znači - sunce.
Treća velika promjena te najvažnija od njih je koncept događaja. Umjesto 60 vrhunskih govornika iz cijelog svijeta,na festivalu će biti 25 vrhunskih instruktora i demo umjetnika. To znači manje glavobolje za one koji bi željeli vidjeti gotovo sve što festival može ponuditi. Nema više istovremenih prezentacija i trčanja od jednog mjesta do drugog samo da bi vidjeli barem polovicu nečijeg predavanja. Istina, imalo je i to svoj šarm, ali organizator festivala je konačno odlučio poštovati činjenicu da neke stvari imaju prioritet nad nekim drugim stvarima, i prva takva stvar na popisu je dati sudionicima ono po što su uopće došli - znanje. Budimo iskreni oko jedne stvari - nije moguće organizirati pravi masterclass na takvom događaju sa svakim od 25 instruktora i demo umjetnika. Gledajući proračun to niti nema mnogo smisla. To bi također bio preveliki pritisak i za instruktore i za studente. No ipak, za cijenu ulaznice, sudionici dobivaju više od toga što smo isporučivali od 2015. Mnogo više. Da, kraća predavanja inspiriraju i motiviraju, te planiramo imati i nekoliko njih, ali prava vrijednost je znanje koje odnesete kući.
Što očekivati? Prije svega, nekoliko riječi o novoj lokaciji. Grad Split je najveći grad na hrvatskoj strani dalmatinske obale (da, ljepša strana). Samo to je vrijedno putovanja. More i ostatak krajolika jednostavno su zapanjujući. Mnogo predivnih otoka, manjih gradova i drugih fantastičnih mjesta nalazi se veoma blizu. Pogledajte samo Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvička Jezera, Slapovi Krke. Naravno, postoje tu i mnoga druga uzbudljiva mjesta zbog kojih ćete često posezati za ruksakom i vaditi blok za crtanje.
Što reći o gradu Splitu? Neki ga nazivaju „najluđim gradom na svijetu“, dok drugi kažu da je to „najljepši grad na svijetu “. Sigurno ništa od toga ne može biti 100% istinito, ali puno govori o tom mjestu sa samo 300 000 stanovnika. Jako je strastveno mjesto, ljudi su vrlo dragi, ali s vremena na vrijeme znaju biti i vrlo grubi. Za one koji su već prije posjetili IFCC, Split je definitivno potpuno drugačiji od Zagreba. Puno je manji i puno napetiji. Svoje ljeto 2019. godine, sigurno nećete zaboraviti, to možemo obećati.
.Kako se pripremiti za festival? Sve radionice će trajati između dva i četiri sata. Neke bi mogle trajati cijeli dan. Sve ovisi o tematici koja se obrađuje. Nismo zaboravili ni tradicionalne tehnike, pa se mogu očekivati i sati crtanja i kiparstva. Preporučamo vam da ponesete prijenosna računala ili barem blokove za crtanje ilii tablete za crtanje.
Vidimo se u lipnju!
Živjeli,
Marko Prpić Zets i ostatak IFCC tima
-----------
IFCC is short for Independent Festival of Creative Communication. Its primary goal is to promote authorship and creativity through education and rewarding, especially in the field of art and design within the entertainment industry, publishing and advertising. The festival crowd includes professionals working in films and games industries: concept artists, 3D artists, instructors, recruiters, studio representatives and hundreds of guest who join parties, exhibitions and other “free-4-all” parts of the festival.
IFSeaSea 2019 Dates: 24th -29th of June 2019 Location: Split, Croatia
We are changing, which means that the IFSeaSea 2019 will be different than any other IFCC before it. First, the location. Instead of Zagreb, the event will take place in the beautiful city of Split. This means - the sea. The second change is the date. It will start on 24th of June and it will last until the 29th of June. This means - the sun. The third big change and the most important one is the concept of the event. Instead of 60 top speakers from all over the world, there will be 25 top instructors and demo artists. This means less headache for those who would want to see almost everything that such an event might offer. No more simultaneous presentations and no more running from one venue to another just to see at least half of someone’s talk. True, that also had its charm but the event organizers have finally decided to respect the fact that some things have priority over some other things, and the first such thing on the list is to give the attendees what they came for in the first place - the knowledge. Now let’s be honest about one thing. It is not possible to organize a real (master)class at such an event with each of the 25 instructors and demo artists. That doesn’t make much sense budget-wise. It would also be too much pressure for both instructors and students. But still, for the ticket price, the attendees are getting more then what we were delivering since 2015. So much more. Yes, talks inspire and motivate, and we do plan to have a few of those, but the real value is the knowledge you take home with you. What to expect? First of all, let’s say a few words about the new location. The city of Split is the largest settlement on the Croatian side of Dalmatian coast (yes, that prettier side of it). This alone is worth the travel. The sea and the rest of the landscape are just stunning. Many beautiful islands, smaller towns, and other fantastic sites are very near. Just look up Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvice Lakes, Krka Waterfalls. Of course, there are many other breathtaking locations which will often make you want to take that sketch- book out of your bag. What to say about the city of Split? Some call it “the world’s craziest city” while others say it is the world’s “most beautiful city”. Surely none of it can’t be 100% true but it says a lot about the place with only 300 000 inhabitants. There’s a lot of passion going on there. People are very nice but can also be very rough from time to time. For those of you who have visited IFCC in the past, Split is definitely totally different than Zagreb. It is a lot smaller and a lot more in- tense. You will definitely never forget your 2019 summer, we can promise you that. How to prepare for the event? All the sessions will last between two and four hours. Some might last the whole day. It all depends on the topic that’s being covered. We haven’t forgotten about traditional techniques so expect some live drawing and sculpting. We encourage you to bring your laptops or at least sketchbooks and drawing tablets. See you all in June! Cheers, Marko Prpic Zets and the rest of the IFCC Team
IFCC je kratica za Independent Festival of Creative Communication. Primarni cilj festivala je promicanje autorstva i stvaranja kroz obrazovanje i nagrađivanje, posebno u području umjetnosti i dizajna, zabavne industrije, izdavaštva i oglašavanja. Publika festivala uključuje profesionalce koji rade u industriji filma i video igara: koncept umjetnici, 3D umjetnici, instruktori, specijalisti za zapošljavanje, predstavnici studija i stotine gostiju koji se pridružuju zabavama, izložbama i ostalim slobodnim dijelovima programa.
Mijenjamo se, što znači da će IFSeaSea 2019 biti drugačiji nego bilo koji drugi IFCC prije njega. Prva stvar - lokacija. Umjesto u Zagrebu, festival će se održati u prekrasnom gradu Splitu. Ovo znači - more.
Druga promjena je datum. Počinje 24. lipnja i trajat će do 29. lipnja. To znači - sunce.
Treća velika promjena te najvažnija od njih je koncept događaja. Umjesto 60 vrhunskih govornika iz cijelog svijeta,na festivalu će biti 25 vrhunskih instruktora i demo umjetnika. To znači manje glavobolje za one koji bi željeli vidjeti gotovo sve što festival može ponuditi. Nema više istovremenih prezentacija i trčanja od jednog mjesta do drugog samo da bi vidjeli barem polovicu nečijeg predavanja. Istina, imalo je i to svoj šarm, ali organizator festivala je konačno odlučio poštovati činjenicu da neke stvari imaju prioritet nad nekim drugim stvarima, i prva takva stvar na popisu je dati sudionicima ono po što su uopće došli - znanje. Budimo iskreni oko jedne stvari - nije moguće organizirati pravi masterclass na takvom događaju sa svakim od 25 instruktora i demo umjetnika. Gledajući proračun to niti nema mnogo smisla. To bi također bio preveliki pritisak i za instruktore i za studente. No ipak, za cijenu ulaznice, sudionici dobivaju više od toga što smo isporučivali od 2015. Mnogo više. Da, kraća predavanja inspiriraju i motiviraju, te planiramo imati i nekoliko njih, ali prava vrijednost je znanje koje odnesete kući.
Što očekivati? Prije svega, nekoliko riječi o novoj lokaciji. Grad Split je najveći grad na hrvatskoj strani dalmatinske obale (da, ljepša strana). Samo to je vrijedno putovanja. More i ostatak krajolika jednostavno su zapanjujući. Mnogo predivnih otoka, manjih gradova i drugih fantastičnih mjesta nalazi se veoma blizu. Pogledajte samo Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvička Jezera, Slapovi Krke. Naravno, postoje tu i mnoga druga uzbudljiva mjesta zbog kojih ćete često posezati za ruksakom i vaditi blok za crtanje.
Što reći o gradu Splitu? Neki ga nazivaju „najluđim gradom na svijetu“, dok drugi kažu da je to „najljepši grad na svijetu “. Sigurno ništa od toga ne može biti 100% istinito, ali puno govori o tom mjestu sa samo 300 000 stanovnika. Jako je strastveno mjesto, ljudi su vrlo dragi, ali s vremena na vrijeme znaju biti i vrlo grubi. Za one koji su već prije posjetili IFCC, Split je definitivno potpuno drugačiji od Zagreba. Puno je manji i puno napetiji. Svoje ljeto 2019. godine, sigurno nećete zaboraviti, to možemo obećati.
.Kako se pripremiti za festival? Sve radionice će trajati između dva i četiri sata. Neke bi mogle trajati cijeli dan. Sve ovisi o tematici koja se obrađuje. Nismo zaboravili ni tradicionalne tehnike, pa se mogu očekivati i sati crtanja i kiparstva. Preporučamo vam da ponesete prijenosna računala ili barem blokove za crtanje ilii tablete za crtanje.
Vidimo se u lipnju!
Živjeli,
Marko Prpić Zets i ostatak IFCC tima
-----------
IFCC is short for Independent Festival of Creative Communication. Its primary goal is to promote authorship and creativity through education and rewarding, especially in the field of art and design within the entertainment industry, publishing and advertising. The festival crowd includes professionals working in films and games industries: concept artists, 3D artists, instructors, recruiters, studio representatives and hundreds of guest who join parties, exhibitions and other “free-4-all” parts of the festival.
IFSeaSea 2019 Dates: 24th -29th of June 2019 Location: Split, Croatia
We are changing, which means that the IFSeaSea 2019 will be different than any other IFCC before it. First, the location. Instead of Zagreb, the event will take place in the beautiful city of Split. This means - the sea. The second change is the date. It will start on 24th of June and it will last until the 29th of June. This means - the sun. The third big change and the most important one is the concept of the event. Instead of 60 top speakers from all over the world, there will be 25 top instructors and demo artists. This means less headache for those who would want to see almost everything that such an event might offer. No more simultaneous presentations and no more running from one venue to another just to see at least half of someone’s talk. True, that also had its charm but the event organizers have finally decided to respect the fact that some things have priority over some other things, and the first such thing on the list is to give the attendees what they came for in the first place - the knowledge. Now let’s be honest about one thing. It is not possible to organize a real (master)class at such an event with each of the 25 instructors and demo artists. That doesn’t make much sense budget-wise. It would also be too much pressure for both instructors and students. But still, for the ticket price, the attendees are getting more then what we were delivering since 2015. So much more. Yes, talks inspire and motivate, and we do plan to have a few of those, but the real value is the knowledge you take home with you. What to expect? First of all, let’s say a few words about the new location. The city of Split is the largest settlement on the Croatian side of Dalmatian coast (yes, that prettier side of it). This alone is worth the travel. The sea and the rest of the landscape are just stunning. Many beautiful islands, smaller towns, and other fantastic sites are very near. Just look up Brač, Bol, Hvar, Vis, Šibenik, Trogir, Plitvice Lakes, Krka Waterfalls. Of course, there are many other breathtaking locations which will often make you want to take that sketch- book out of your bag. What to say about the city of Split? Some call it “the world’s craziest city” while others say it is the world’s “most beautiful city”. Surely none of it can’t be 100% true but it says a lot about the place with only 300 000 inhabitants. There’s a lot of passion going on there. People are very nice but can also be very rough from time to time. For those of you who have visited IFCC in the past, Split is definitely totally different than Zagreb. It is a lot smaller and a lot more in- tense. You will definitely never forget your 2019 summer, we can promise you that. How to prepare for the event? All the sessions will last between two and four hours. Some might last the whole day. It all depends on the topic that’s being covered. We haven’t forgotten about traditional techniques so expect some live drawing and sculpting. We encourage you to bring your laptops or at least sketchbooks and drawing tablets. See you all in June! Cheers, Marko Prpic Zets and the rest of the IFCC Team
16:00 DALMACIJA U MOM NJOKU- radionica domaćih njoka
Pripremanje tradicionalnih domaćih njoka za vas više neće biti problem. Uz našu kuharicu Zdenku naučit ćete u tren oka pripremiti njoke s umakom baš onako kako ih je pravila vaša baka. Objed koji skuhamo zajedno namjenjen je beskućnicima grada Splita. Sudjelovanje je besplatno. Budući da je broj mjesta ograničen, prijavite se na vrijeme. Prijave do popunjavanja grupe, a najkasnje do 1.7.2019.
Rezervacije i informacije o radionicama na 021 361 524, info@zlatnavrata.hr (mailto:info@zlatnavrata.hr) ili osobno u Dioklecijanovoj 7, Split.
U četvrtak, 18. srpnja, 2019. u 18:00 sati u Centru za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata, Dioklecijanova 7, Split (Kinoteka Zlatna vrata) održat će se svečana dodjela diploma polaznicima programa besplatnih edukacija koji su se proveli u sklopu projekta „UKLJUČI SE! - Edukacijom u turizmu i ugostiteljstvu protiv socijalne isključivosti“ financiran iz Europskog socijalnog fonda (UP.02.2.2.03.0023).
predavanje
tribina
"70 godina od smrti Vladimira Nazora"
Dražen Markotić Vega
U organizaciji Centra Zlatna vrata i udruge za edukaciju građana Split dana 18.12.2019. u 12:00 sati u prostorijama Centra Zlatna vrata održana je 2. edukacija na temu "Plastika u moru".
Predavač je bio stručni specijalist ing. zaštite okoliša Mate Herceg u ime udruge za edukaciju građana UZEG.
Teme o kojima smo raspravljali i educirali građane bile su:
ï‚· Kako spriječiti nastanak plastičnog otpada?
ï‚· Kako ponovno upotrijebiti plastični otpad?
ï‚· Kako reciklirati?
ï‚· Ostale teme o smanjenju plastičnog otpada
Polaznici su stekli visoku motivaciju na temu samog sprječavanja plastičnog otpada, oporabe i recikliranja.
Edukacija je bila jako uspješna što smo mogli čuti iz povratnih informacija polaznika, te je planirano da se održi još jedna dodatna edukacija na istu tematiku.Na edukaciji je podijeljena veća količina vreća za odvajanje plastike i letci koji daju jasne upute kako smanjiti uporabu plastike.
Veleposlanstvo Države Izrael u suradnji sa Splitsko-dalmatinskom županijom i Centrom za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata organizira četvrte po redu „Dane izraelskog filma“ od 3. do 6. rujna 2020. godine. Ove će godine, u Ljetnom kinu Bačvice i u Kinoteci Zlatna vrata, posjetitelji imati priliku pogledati vrhunske izraelske filmove različitih žanrova i pobliže upoznati izraelsku kulturu.
Svečano otvorenje tadašnjeg Pučkog sveučilišta održalo se 9.11.1925. u 10.00 sati u Hrvatskom narodnom kazalištu.
Na žalost, ove godine nismo u mogućnosti prirediti svečano obilježavanje dugogodišnjeg rada ustanove usljed nepovoljne sitacije uzorokovane pandemijom.
Isto ćemo obilježiti besplatnom projekcijom filma BEN-HUR: A TALE OF THE CHRIST iz 1925. (http://zlatnavrata.hr/dogadaj/95-godina-od-osnutka-ustanove-ben-hur/1535) u ponedjeljak 09.11. u 19:00 sati.
Budući da je broj mjesta u Kinoteci Zlatna vrata znatno smanjen zbog poštivanja mjera molimo da se predbilježite na mail info@zlatnavrata.hr ili na telefon 021 361 524.