ŠUTNJA

Silence, 2016.

DANI KRŠĆANSKE KULTURE 2017
Silence, 2016. Martin Scorsese, 161 min. US/TW/MX
Scenarij:
Jay Cocks, Martin Scorsese
Uloge: Andrew Garfield, Adam Driver, Liam Neeson
   Vozeći se u vlaku između Tokija i Kyota, koncem osamdesetih, snimajući s legendarnim Akirom Kurosawom „Snove“, u kojem je glumio Vincenta Van Gogha, Martin Scorsese čitao je knjigu "Silence" Shusaku Endoa (objavljena 1966. godine i prodana u 800.000 primjeraka)... Od tada je prošlo 27 godina i pred nama je napokon film koji je Scorsese još od tada imao pred očima.
   “Šutnja” prati Rodriguesa i Garupea, dvojicu svećenika koji odlaze u Japan kako bi pronašli mentora koji se navodno odrekao Boga i kršćanstva. Iako se u Japanu odvija progon kršćana oni ne žele odustati od misije jer su uvjereni da je njihova vjera jača od ičega.
   Riječ je o ekranizaciji romana koji je već doživio japansku ekranizaciju 70-ih godina prošlog stoljeća (Chinmoku, 1971. Masahiro Shinoda). Knjiga i film tematiziraju događaje iz prve polovine XVII stoljeća, odnosno progon japanskih kršćana i jezuitskih misionara uglavnom iz Potugala u toku Šogunata. Povijesni  kontekst je jasan: prvi pokušaji uspostave misija i pokrštavanja stanovništva su prošli čak suviše dobro, ali su se japanski moćnici zabrinuli zbog propagande zapadnjačkih utjecaja koji bi mogli dovesti do toga da Japan padne u kolonijalni položaj, pa je koncem XVI stoljeća kršćanstvo zabranjeno, a svećenici, misionari i vjernici su sistematski proganjani i sadistički ubijani. Određene izolirane zajednice su se održale uprkos tome, prakticirajući izmijenjenu verziju vjere sa rudimentarnim ikonama i manje sakramenata. Japan se, naravno, ponovo otvorio za zapadne utjecaje, među njima i kršćanstvo, sredinom XIX stoljeća, misije su ponovo uspostavljene, ali pod strogom kontrolom državne vlasti.
   Scorsese je, još otkako je prije više od 25 godina pročitao roman „Silence“ japanskog spisatelja Shusakua Endoa, imao namjeru pretvoriti ga u pokretne slike. Scorseseova namjera da adaptira Shusakuov roman prerasla je u (opsesivni) projekt iz snova, čime je na neki način „zatvorio“ svoju vjersku trilogiju (Posljednje Kristovo iskušenje, Kundun) još jednom propitujući svoj odnos prema vjeri i Crkvi... Tema koju Endo obrađuje, a to je pitanje vjere i ustrajanja na pravom putu, od ranog djetinjstva je imala velikog utjecaja na Scorsesea jer je i sam odrastao u strogom katoličkom odgoju i obrazovanju...
   Ali, čak i sada kada je završio film, čini se da Scorsese još nije „završio“ sa Endoovim romanom: „...Postoje dijelovi knjige koje bih volio još snimiti, ali u drugoj formi. Književnost je značajno različita u odnosu na film i pokretne slike. Jesam li mogao snimiti film tako što bih išao stranicu po stranicu knjige? Na kraju čovjek dođe do točke nakon koje zapravo vadi stvari van iz materijala, umjesto da dodaje, te se nada kako je preostalo ono što ostavlja dojam na gledatelje. Nisam želio završiti film i probio sam sve rokove, no onda sam rekao da moram stati, završiti ga najbolje što mogu i dati ljudima da ga vide, što god bilo.“
   Scorsese je jedan od najboljih američkih redatelja i dok gledate uvodne scene, a pogotovo prvotno snalaženje protagonista na japanskom tlu (uzgred, sve je to snimljeno na Tajvanu, koji je ponudio puno jeftinije usluge, ali i podjednako impresivne lokacije), ne možete prikriti udivljenje. Vizualni prosede je impresivan (direktor fotografije je genijalni Meksikanac Rodrigo Prieto), Garfield sjajan u ulozi oca Rodriguesa, pa sve ukazuje na dramski uzbudljivo ostvarenje... (Nenad Polimac, Jutarnji List)
http://www.imdb.com/title/tt0490215/?ref_=nv_sr_1

 

ŠKOLSKA KINOTEKA

KALENDAR DOGAĐANJA