DOGMA

Dogma, 1999.

SJEĆANJE NA ALANA RICKMANA
Dogma, 1999. Kevin Smith, 130 min. US
Scenarij:
Kevin Smith
Uloge: Ben Affleck, Matt Damon, Linda Fiorentino, Salma Hayek, Jason Lee, Alan Rickman, Chris Rock
   Glavna junakinja filma je Bethany, cinična uposlenica klinike za abortuse, kojoj se jedne noći ukazuje Metatron,
anđeo koji služi kao Glas Božji te joj saopći kako kao daleki potomak Isusa Krista mora krenuti na misiju spasavanja čovječanstva. Naime, kardinal Glick u New Jerseyu je u nastojanju da učini katolicizam modernim i popularnim ponudio oprost grijeha svima koji posjete crkvu. Tu su vijest čuli Loki i Bartleby, dvojica anđela koje je Bog prognao na Zemlju, te u tome vide priliku da se vrate na nebo. Problem je u tome što je Bog nepogrešiv, pa bi izigravanje njegove volje izazvalo propast svega. Bethany mora zaustaviti dva anđela u njihovoj misiji, a pri tome će joj pomoći sijaset bizarnih likova - Jay i Silent Bob, dva sitna dilera; Rufus, trinaesti apostol koji je izbačen iz Biblije zato što je crnac; te Serendipity, muza koja zarađuje za život u striptiz-baru. Azrael, jos jedan pali anđeo, pak ima neke svoje planove, pa je spreman tu veselu družinu zaustaviti sa svojom hordom demona.
   Kevin Smith je scenarij za „Dogmu“ napisao još davno prije nego što je snimio svoj slavni prvijenac „Trgovce“.
Iako su mnogi katolički fundamentalisti napali film kao vrijeđanje njihovih vjerskih osjećaja, sam Smith je za sebe tvrdio da je katolik, te da je film manje napad na vjeru kao takvu, koliko na način na koji je ona kroz praktično djelovanje Katoličke crkve u posljednje vrijeme postala udaljena od modernih vjernika.
   U ulozi Velikog Stvoritelja svega vidljivog i nevidljivog nastupale su žene, pripadnici crne rase, a redatelji su konzervativnim kršćanskim krugovima i inače dizali tlak i nekonvencionalnim prikazom Božje osobnosti. Mnoštvo je razloga zašto su najkonzervativniji teološki krugovi, posebno katolički, pošizili na ulogu Alanis Morissette u filmu "Dogma". Neovisno o tome što kanadska glazbenica potječe iz katoličke obitelji. Problem je u tome što je ona žena. Koliko god to bilo besmisleno, jer Bog ne može imati spol. Problem nastaje u patrijarhalnom naslijeđu kršćanstva, dotle da metafora Crkve kao božje nevjeste dobiva dodatne nezgodne konotacije ukoliko Boga u filmu tumači glumica... (10 najbolje odigranih uloga boga / express.hr)
   U ovom filmu o kojem se zapravo previše govorilo ono najbolje izvukli su glumci. To osobito važi za Lindu Fiorentino koja prekrasno stari, uvijek šarmantnog Rickmana i za Afflecka koji je svom liku dao crtu dramske, buntovne grozničavosti. Sve u svemu, „Dogma“ je benigni šašavi filmić bez specifične težine, infantilna igrarija koja međutim doista nije uvredljiva... (Jurica PAVIČIĆ, SD)

http://www.imdb.com/title/tt0120655/?ref_=nv_sr_1

SJEĆANJE NA ALANA RICKMANA
   U svima filmovima zamjetno je Rickmanovo zaleđe šekspirijanskog glumca širokog zamaha i upečatljive geste, jer je sve svoje likove, makar ponekad bili i slabo napisani, tumačio s osloncem na njihove ljudske osobine i mane... (Josip Grozdanić/hfs)
http://kinotuskanac.hr/article/umjetnik-raskosna-dara

ŠKOLSKA KINOTEKA

KALENDAR DOGAĐANJA